جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
لطفا از کمپین بشین خونه؛ پول دربیار دیدن فرمایید.
×

دلیل درخواست بستن پست

حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

چگونه نماز میت را بخوانیم


1
0
138

چگونه نماز میت را بخوانیم

دینی نماز
ویرایش شده در 8 ماه قبل •Hediw
10.9k امتیاز
سوال شده در •Hediw
6 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

5

سلام

«میت» در لغت عرب، به معنای «مرده، متوفی» است. بنابراین، نماز میت را برای کسی می خوانند، که دار فانی را وداع گفته باشد.

این نماز، دقیقا پس از دفن میت، بالای سر مزار میت، و به نیت او، خوانده می شود. البته می توان هم این نماز را قبل از تشییع جنازه ی متوفی، خواند.

البته، کسی که این نماز را می خواند، نه تنها ثوابش به مرده می رسد، بلکه پاداش بی کران الهی شامل حال خود کسی که نماز میت را خوانده است، هم می شود.

زیرا که خداوند متعال، برای کسانی که به زیارت اهل قبور می روند، یا نماز میت می خوانند، یا مرده را غسل می دهند، یا نماز لیله الدفن می خوانند، یا برای مردگان ختم قرآن و نماز قضا می خوانند، پاداش فراوان را وعده داده است.

چنان که بنابر روایات، اگر انسان مومنی، هر عمل نیکی که انجام می دهد، را هدیه به امواتش کند، یا هدیه به اموات بی وارث، یا بد وارث، یا فراموش شدگان کند، خداوند متعال، علاوه بر آن که پاداش آن عمل نیک را به مردگان می رساند، بلکه به خود شخص زنده ای که عامل به انجام کار نیک بوده، 70 هزار برابر پاداش می دهد.

البته برعکس این، نیز صادق است. یعنی اگر از مردگان بخواهیم ما را دعا کنند، دعای آنان در حق ما زندگان سریع الاجابه است. خصوصا دعای پدر و مادری که از فرزند خویش راضی باشند.

اما خواندن نماز میت، آداب و شرایطی دارد:

  1. باید به جماعت خوانده شود. (امام جماعت نماز را می خواند و دیگران به او اقتدا می کنند.)

  2. همه ی نماز، ایستاده خوانده می شود و رکوع و سجود ندارد.

3.این نماز، احتیاجی به وضو ندارد.

4.باید روبه قبله بمانیم.

5.مجموعا نماز میت، پنج تکبیر دارد، که آنها را امام جماعت می خواند و باقی نماز گذاران، فقط نیت می کنند و سپس ساکت می مانند و فقط گوش می دهند. این تکبیرها باید پشت سر هم خوانده شوند تا نماز از صورت خود، خارج نشود. فقط همین است.

  1. نماز میت برای متوفی مرد و زن فرق می کند. که مسئولیت آن را هم امام جماعت برعهده دارد.
جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
3337 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک