جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

معنای ((ز عشق او دو صد لیلی چو مجنون بند می درد))


1
0
892

معنای ((ز عشق او دو صد لیلی چو مجنون بند می درد)) که در بیت:

ز عشق او دو صد لیلی چو مجنون بند می درد / کز این آتش زبون آید صبوری های ایوبی (مولوی)

معنای مصراع دوم که واضح است: حتی صبوری هایی که به رنگ صبر ایوبی هستند در برابر آتش پر گداز عشق ناکارآمدند. اما درباره مصراع نخست نمی توانم معنای خوبی برایش در نظر بگیرم.

زبان شناسی شعر-و-ادبیات
سوال شده در sajad safarian
31 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

0

ز عشق او.. اشاره به عشق حقیقی خداوند دارد..

کسی که غرق در عشق الهی باشد حتی معشوقه های زمینی هم مانند یک فرد مجنون از بند اسارت دنیا خود را رها میکنند... که از آتش این عشق صبوری های ایوب در مقابلش کوچک و ناچیز است... البته. معنی که من از این شعر برداشت کردم اینه.. اگر شعر به صورت کامل باشد شاید معنی دیگری داشته باشد.

جواب داده شده در محدثه حامدی نسب
1266 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


1

مصرع اول بیت مذکور:

ز عشق او دو صد لیلی چو مجنون بند می درد / کز این آتش زبون آید صبوری های ایوبی (مولوی » دیوان شمس » غزلیات » ۲۵۱۵)

داره به تاثیر عشق بر انسان‌ها اشاره میکنه. به طور طبیعی، خانم ها (لیلی) اهل ناز هستن و معمولا باید نازشون خریده بشه. از طرفی آقایون (مجنون) زمانی که دچار عشق میشن، هر کاری میکنن (بند میدرند). از طرفی، عبارت «دو صد لیلی» داره به زنی اشاره میکنه که چندین برابر یک زن (مثل لیلی) - که معشوقه داره - ناز میکنه.

حالا مفهوم کلی مصرع چیه؟ میگه عشق کاری میکنه که یه خانم هم که ناز و عشوه (اصطلاحا پا پس زدن و کم محلی کردن) جزو طبیعتش هست هم هر کاری رو انجام بده (یعنی عشق باعثشه).

جواب داده شده در مریم نادري
623 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک