جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

چرا اسم امام زمان (عج) در قرآن نیامده است؟


2
0
634

چرا خداوند متعال جهت اثبات اصل مهدویت، و رفع شبهات و تردیدهای دینی مستقیماٌ نام حضرت مهدی (عج) را به عنوان آخرین امام و پیشوا در قرآن کریم بیان ننموده است؟

علمی دین
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

5

در قرآن کریم، نه تنها اسم مبارک امام زمان (عج) بیان نشده است، بلکه نام هیچ یک از اهل بیت عصمت و طهارت نیز ذکر نگردیده است.

که این عدم ذکر، از اسامی این بزرگواران، می تواند دلایلی داشته باشد، که در ادامه ی این نوشتار، به ذکر پاره ای از این دلایل می پردازیم:

  1. اگر دشمنان ظالم و کینه توز ، و منافقان می دانستند که اسم اهل بیت (ع) در قرآن آمده است، نقشه ی قتل آن بزرگواران و تحریف کتاب آسمانی را می کشیدند.

  2. خداوند متعال، در قرآن کریم، احکام الهی را بیان کرده است و پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت را فرستاده است تا حدود و احکام آنها را برای مردم بازگو کنند. (چنان که در سوره ی نحل، آیه ی 44 می فرماید: ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا آنچه بر مردم نازل شده را بیان کنی.)

  3. شیوه و روش قرآن در معرفی شخصیت ها، گاهی به شکل معرفی آنان، از طریق بیان اوصاف و ویژگی های آنان است. (چنان که خداوند متعال در سوره ی مائده، آیه ی 55، که معروف به آیه ی ولایت است، امام علی (ع) را با ویژگی ایمان، زکات، انفاق در حال رکوع مطرح می کند. )

4.خداوند متعال از این شیوه ی بیانی، قصد داشته تا دانشمندان و مردم مسلمان را به تدبر در آیات وادارد. که در غیر این صورت، یعنی با ذکر مستقیم اهل بیت (ع)، حتما مردم سرسری از کنار آیات قرآن می گذشتند و در آن کلام نورانی، تامل و تدبر نمی کردند.

5.از آن جایی که حضرت مهدی (عج) آخرین حجت و ذخیره ی بر حق خدا بر زمین است، باید این گونه، یعنی در لفافه معرفی می شد تا از گزند دشمنان در امان می ماند. (از معروف ترین آیاتی که پیرامون حضرت مهدی (عج) در قرآن آمده، آیه ی 86 سوره ی هود است که از مشهورترین لقب های آن حضرت، «بقیه الله» است. این آیه اگرچه که در نگاه اول، درمورد حضرت شعیب و قومش است، اما در حقیقت، کلمه ی «بقیه الله» در تمام قرآن، فقط یک بار بیان شده است. و این امر، بر ارزشمند بودن این کلمه دلالت می کند. «بقیه الله» به معنای بازمانده ی خداست. یعنی هر موجود سودمندی که از ناحیه ی خدا ذخیره شده است تا مایه ی سعادت و عاقبت به خیری بشریت گردد.)

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک