جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.

×
×
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

منظور از حجاب , از نظر قرآن چیست?


3
0
882

یکی از مهمترین مباحثی که از دیرباز تا کنون در جامعه و خصوصا برای نسل جوان, پیرامون حجاب ، مطرح است، این است که:

۱.علت حجاب چیست؟ چرا حضرت فاطمه س، تا این اندازه بر آن، تاکید داشته است?

۲.انواع حجاب کدام است؟ آیا حجاب فقط به پوشش بدن منحصر می شود یا حوزه های دیگری هم دارد?

۳.آیا حجاب داشتن، فقط برای خانم ها در اسلام واجب است؟ یا آقایان هم باید حجاب کنند?

دینی دین
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4909 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

1

۱. دلیل اسلام از تاکید بر حجاب

_ حفظ ارزش وجودی انسان. هر موجود عاقلی، اشیا گرانبهای خود را از منظر دیگران دور می سازد. تا حفظ بماند و ماندگارتر باشد. حال آنکه چه چیزی ارزشمندتر از وجود انسان است، که انسان بخواهد ان را در برابر دیدگان هر کس و ناکسی حراج گذارد!

_ ایمن ماندن از تجاوز.نفس و شهوت انسان به گونه ای ساخته شده که هرچه را ببیند هوس می کند. و بنابر حس کنجکاوی که دارد، دوست دارد به آن دست یابد. و پس از مدتی از آن اشباع می شود و هوس چیزی دیگر می کند. پس خود را از نگاه نامحرم حفظ کنیم تا ایمن بمانیم.

_ حفظ بنیان خانواده و جلوگیری از خیانت. علت وقوع بسیاری از جرایم ناموسی و خیانت ها، جلوه گری برای نامحرمان است. و بنابر روایات، هرکس در برابر نامحرمی همسردار، عشوه گری کند و او را به سمت خود جلب کند، روزی میرسد که نامحرمی، همسر او را به سمت خود خواهد کشید. اما حجاب، موجب حفظ نگاه همسران، فقط به همدیگر می شود و کانون خانواده گرم می ماند.

_ اطاعت و بندگی از فرمان خدا. خدا که سلطان است، انسان را به خاطر خودش، فرمان به حجاب داده، و با همین امر، انسان را امتحان می کند تا بندگان واقعی را از سرکشان جدا کند.

_ انتخاب شدن در ازدواج بر مبنایی ماندگار و نه ظاهر. هنگام ازدواج، کسی موفق می شود که همسرش را برای خودش و اخلاق نیکوی او انتخاب کند. زیرا پس از مدت کوتاهی همه ی ظواهر برای انسان عادی می شوند. پس شخصی که بخاطر ظاهر آشکار و آرایش خود انتخاب می شود، خیلی زود به چشم همسر عادی می گردد زیرا او بر مبنای شهوت همسرش انتخاب شده است.

_ حفظ آرامش. افراد بی حجاب، شادی و لذت کوتاهی دارند. و استرس آنها زیاد است. زیرا در حقیقت با فطرت وجودی خود مبارزه می کنند. و البته، مورد ناامنی در جامعه هستند.اما انسان های عفیف، آرامش زیادی دارند.چون حجاب برای آنها ایمنی از خطرات را به همراه آورده است.

# حضرت فاطمه س به هنگام مرگ وصیت کردند. هنگام بردن جنازه ی مبارکشان، او را در طابوتی بزرگ گذارند تا ابعاد جسم او، از نگاه نامحرم مصون بماند. چون می دانست که شهوت انسان بیمار دل به قدری است که ممکن است جسد انسان مرده را هم مورد تجاوز قرار دهد.

۲.انواع حجاب

_حجاب جسم. پوشش نقاط تحریک کننده برای نامحرم واجب است. بنابر روایات، بوی عطر زننده، موجب تحریک نامحرم می شود و حرام است و حکم زنا را دارد.

_ حجاب گفتار.سخن گفتن دو نامحرم باهم باید سنگین و متین و به دور از کلمات محبت آور یا طنز و شوخی و با ناز باشد. زیرا که بنابر روایات، خنده ی نامحرمان برای هم، تحریک کننده است.

_ حجاب رفتار.زنان و مردان نامحرم باید از روی لذت جویی به هم نگاه نکنند و یا رفتار و حرکتی نشان ندهند که موجب جلب توجه جنس مخالف گردد.

_ حجاب فکر و خیال. انسان برای مصون ماندن از خطر شهوت و هوس، حتی نباید به نامحرم فکر کند . زیرا فکر انسان، زمینه ساز عمل او می گردد.

۳. حریم حجاب.

حجاب، امری پسندیده و فطری برای هر فردی است و زن و مرد نمی شناسد. یعنی همه باید حجاب کنند.زیرا هم زنان شهوت دارند و هم مردان. اما محدوده ی حجاب برای زن و مرد، متفاوت است. و چون زنان از ظرافت و زیبایی ویژه ای برخوردارند، به تبع، اندام ها و نازی های بیشتری دارند. پس محدوده ی حجاب آنها طبیعتا بیشتر است. اما این، بدان معنا نیست که مردان، به هر شکل و هر رفتاری می توانند در جامعه ظاهر شوند.

توصیه ویژه

همانگونه که دوست ندارید خیانت شوید، زمینه ساز خیانت دیگران نشوید.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4909 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


داپ اَپ اولین پلتفرم کش‌بک در ایران
اگه میخوای از خریدهایی که میکنی، پاداش نقدی دریافت کنی داپ اَپ رو نصب کن.

تبلیغات تصویری