جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

معنای کلمه ی 'الاَمان' در دعاها چیست?


0
0
160

با سلام.

منظور محتوایی و نقش دستوری کلمه ی " الاَمان " در ادعیه ی امام زمان ، از جمله دعای فرج ، مثل : ( الغَوث اَدرِکنی الاَمان ) چیست ?

علمی دین
سوال شده در ناشناس
N امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

4

سلام و درود

معنای لغوی و نقش دستوری یکایک واژگان مذکور در این دعا، به ترتیب، عبارتند از:

الغَوث : به فریاد ما برس. { مفعول به برای فعل محذوف اِلزَمْ ، باب اِغرإ }

اَدرِکنی : مرا دریاب و از من در دنیا محافظت کن و در آخرت شفیع من باش. { فعل امر للمخاطب + نون وقایه + ی در نقش مفعول مقدم.}

الاَمانَ : به من امان بده و از تو کمک می جویم و امنیت را در سایه ی ظهورت می طلبم. { مفعول به برای فعل محذوف اِلزَمْ ، باب اِغرإ }


مفهوم کلی این عبارت:

از آنجایی که امام هر عصری، بر مردمش حق ولایت و سرپرستی دارد، به عبارتی، او جانشین خدا بر زمین است، و به تعبیری دیگر، او واسطه ی فیض الهی بر موجودات زمین است، پس انسان ها نمی توانند به خدا راه یابند، مگر از طریق امام معصوم عصر خود.

که این مفهوم، در دعای جامعه ی کبیره نیز مورد تایید قرار گرفته است.

بنابراین، ما در دعای فرج، از امام زمان عج، عنایت و سلامت و امنیت را در دین و جسم و دنیا ، بدین گونه طلب می کنیم که:

ای ولیّ خدا، و ای کسی که از طرف خدا ماذون به ولایت نسبت به ما هستی، ما از تو، سعادت را در دنیا و آخرت، امور مادی و معنوی، می جوییم.

به امید ظهور ....

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4783 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک