جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تفاوت کلمه ی 'آخِر' با کلمه ی 'آخَر' در زبان عربی چیست?


1
1
2577

برخی از واژگان زبان عربی، تنها از نظر یک حرکت باهم تفاوت دارند. از جمله دو واژه ی آخِر و آخَر.

تفاوت معنایی و دستوری این دو واژه در چیست؟

علمی عربی
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

3

الف) تفاوت معنایی:

لغت عربی آخِر، به زبان فارسی، به معنی (پایان) است. که از ماده ی اَخّر، یعنی به تاخیر انداختن، ماخوذ گشته است. این واژه در فرهنگ لغت، به شکل جمع مونث و مذکر سالم و جمع مکسر، اورده شده است: آخِرون، آخِرات، اَواخر: نهایت. چنان که به خانه ی آخرت، الدّار الاخره گویند.

لغت عربی آخَر، به فارسی، به معنای (دیگر) است. این واژه در فرهنگ لغت، به شکل، جمع مونث و مذکر سالم و جمع مکسر، آورده شده است: آخَرون، اُخرَیات، اُخَر: دیگران. چنان که مرَّهً اُخرَی، به معنای باری دیگر است.

ب) تفاوت دستوری:

۱. آخَر و آخِر، اگرچه هر دو مشتق هستند، اما نوع مشتق آنها متفاوت است. اخِر، بر وزن فاعل، و اسم فاعل است. اما آخَر، بر وزن افعَل، اسم تفضیل به شمار می رود.

۲. لغت آخِر، منصرف است. یعنی می تواند طبق نقشش در جمله، هر حرکتی و تنوین بگیرد: (هذا آخِرُ الامر. این، پایان کار است،) (انتَ فی یومٍ آخِرٍ. تو در روز نهایی هستی.) اما لغت آخَر، غیرمنصرف است، یعنی فقط می تواند فتحه و ضمه بگیرد. و نمی تواند هرگز تنوین بگیرد. اما اگر به اول آن، ال، اضافه شود، می تواند فتحه هم بگیرد. (جإ آخرُ. دیگری امد.) (رایتُ الاخَرینَ. دیگران را دیدم.)

۳. لغت آخِر، با تإ تانیث، مونث می شود.( آخِره) ، اما لغت آخَر، چون اسم تفضیل است، برای مونث شدن، بر وزن فُعلی می آید. (اُخری).

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


0

خیلی بی معنی بود والا ما که لیسانس دهه شصت بودیم وفارس هستیم همچین چیزهایی تا حالا نشنیده بودیم چه برسه به دانش آموزان این دهه واقعا جایه خنده والبته تاسف داره.اگه میشه این همه وقتتون رو برین صرف اقتصاد مملکت کنید نه این چیزهایه بی اهمییت که به جز سردرگم کردن دانش آموز ومعلم چیزی نداره

جواب داده شده در Amir Bakaool
1 امتیاز


سلام و وقت بخیر.... نکته ای که ما در اینجا به توضیح آن پرداختیم، شاید در زندگی کم کاربرد به نظر برسد، اما از آنجایی که جزو سوالات پرتکرار کنکور می باشد، می تواند زمینه ساز موفقیت دانش اموزان در کنکور و سرنوشت جامعه و فرزندان باشد...... پس هیچ علمی بی معنا نیست. ــ فاطمه شفی زاده در 5 ماه قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک