جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تفاوت حرف مشبهه با صفت مشبهه در زبان عربی چیست؟


1
0
1812

در زبان عربی در قسمت صرف، مبحثی داریم با عنوان صفت مشبهه.

در قسمت نحو نیز مبحثی هست با عنوان حروف مشبهه بالفعل.

تفاوت این دو چیست؟

کاربرد هرکدام به چه شکلی است؟

علمی عربی
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

3

همان گونه که در سوال هم مطرح شد، یکی از مباحث نحوی در زبان عربی، بحث نواسخ است.

نواسخ عبارتند از: افعال ناقصه، افعال مقاربه، لا نفی جنس، حروف مشبهه بالفعل.

حروف مشبهه بالفعل شامل: اِنَّ (همانا)، اَنَّ (که)، کَاَنَّ (گویی)، لَیتَ (کاش)، لَعَلَّ(شاید).

این حروف همیشه قبل از جمله ی اسمیه می آیند. و مبتدا را منصوب و خبر را مرفوع می کنند. و به مبتدا، اسم حرف مشبهه و به خبر، خبر حرف مشبهه گویند.

مثال) اللهُ رَحیمٌ: در این جمله ی اسمیه، الله، مبتدا و مرفوع است و رحیم، خبر و مرفوع است.

اما در جمله ی « اِنَّ اللهَ رَحیمٌ» حرف مشبهه ی اِنَّ قبل از این جمله ی اسمیه آمده است. پس اللهَ اسم حرف مشبهه و منصوب است. و رحیم خبر حرف مشبهه و مرفوع است.

در قسمت صرف عربی، بحث جامد و مشتق را داریم:

جامد کلمه ای است که مشتق نباشد.

مشتق هم شامل یکی از این موارد است: اسم فاعل، اسم مفعول، اسم تفضیل، اسم مبالغه، اسم زمان و مکان، اسم آله، صفت مشبهه.

صفت مشبهه کلمه ای است که هم بر وزن یکی از اوزان زیر باشد و هم به معنای صفت ثابتی در انسان و یا هر صفت ساده ی دیگری دلالت کند.

اوزان صفت مشبهه عبارتند از: فَعیل، فَعل، فَعُول، فَعلان، فَعِل.

مثال) شَریف (بزرگوار)، خَشِن (خشن)، غَضبان (عصبانی)، شَکُور (سپاس گزار).

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز


بحث تکمیلی پاسخ به این سوال چنین است: از آنجایی که بنابر تشابه لفظی امکان دارد شنونده صفت مشبهه و یا حرف مشبهه را با مشبه و مشبه به اشتباه بگیرد، لازم است پیرامون آن نیز توضیحاتی بیان گردد: مشبه و مشبه به در بحث بلاغت جای دارند و ارکان تشبیه هستند. مشبه چیزی است که به چیزی تشبیه می گردد و مشبه به چیزی است که چیزی را به آن تشبیه می کنیم. مثلا در جمله ی القرآن مثل النور فی الهدایه. ــ فاطمه شفی زاده در 4 سال قبل
1
در مثال مذکور، القرآن مشبه است و النور مشبه به. مثل ادات تشبیه است و فی الهدایه، وجه شبه. ــ فاطمه شفی زاده در 4 سال قبل

البته تشبیه با توجه به کم و زیاد شدن ارکانش به چهار دسته : تشبیه بلیغ که فقط مشبه و مشبه به دارد، تشبیه مجمل که وجه شبه ندارد، تشبیه موکد که ادات تشبیه ندارد و تشبیه کامل که تمام ارکان را دارد، تقسیم می گردد. ــ فاطمه شفی زاده در 4 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک