جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تفاوت «هل» و «ا» در زبان عربی چیست؟


2
2
10078

در زبان عربی"هل" و "ا" هردو به معنای "آیا" هستند، آیا کاربرد ان ها هم یکسان است یا تفاوتهایی در کاربرد دارند?

علمی عربی
ویرایش شده در 5 سال قبل فاطمه شفی زاده <m>★</m>
11.1k امتیاز
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4825 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

3 جواب

4

«هَل» و« أ» هر دو به معنی «آیا» هستند، امّا فرق «هل» و «أ» اين است كه:

۱) «هَلْ» برای فعل منفی نمی‌آید ولی «أ» می‌آيد .مثال: أ لا تَسمَعُ؟ آيا نمی‌شنوی؟

۲) «هَلْ» در جمله‌ای كه مخاطب را بین دو سؤال قرار می‌دهیم و پاسخ «نَعَم» يا «لا» انتظار نداريم معمولاً نمی‌آید. در چنین حالتی «أ» می‌آید. مثال: أ أنتَ كَسَرْتَ الزُّجاجَ أم أخوك؟ - أخي. آيا تو شيشه را شكستي يا برادرت؟ برادرم.

ضمناً «هل» و «أ» حرف استفهام هستند، نه اسم استفهام.

جواب داده شده در نیما حیدری نسب
157 امتیاز


با تشکر از پاسخ شما. ــ فاطمه شفی زاده در 5 سال قبل

لطفاً این پاسخ رو به عنوان «پاسخ تأیید شده» علامت بزنید :) ــ نیما حیدری نسب در 5 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


3

کلمات پرسشی در زبان عربی عبارتند از: این (کجا)، ما (چه چیز)، من(چه کسی)، هل (ایا)، ا (ایا)، کم (چند)، کیف (چگونه)، ای(کدام)، لماذا (چرا) و ...

"هل" و "ا" هردو معنای "ایا" دارند. اما در کاربرد تفاوت هایی دارند:

کاربرد "هل": هرگاه بخواهیم سوالی بپرسیم که پاسخ ان با (بله : نعم)، یا (نه : لا) باشد، از کلمه ی استفهام (هل) استفاده می کنیم: هل قرات الکتاب? لا/ نعم

کاربرد "ا": هرگاه بخواهیم بین دو چیز یک چیز را انتخاب کنیم، و در جمله ی سوال از کلمات (ام) یا (او) به معنای (یا) استفاده شده باشد، از حرف پرسشی "ا" استفاده می کنیم: ا قرات اللغه العربیه ام اللغه الانجلیزیه? قرات اللغه العربیه.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4825 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


0

هل برای پرسشهایی استفاده میشود که ضرورتا پاسخ آن (نعم) یا (لا) است ولی (أ) برای پرسشهایی می آید که در سوال فعل منفی می آید و یا پاسخی غیر از (نعم و (لا) انتظار میرود گرچه (نعم) و (لا) هم مشکل ندارد

جواب داده شده در محمد رضا صدیق معتمد

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


داپ اَپ اولین پلتفرم کش‌بک در ایران
اگه میخوای از خریدهایی که میکنی، پاداش نقدی دریافت کنی داپ اَپ رو نصب کن.

تبلیغات تصویری


کپی