جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

چرا خدا در قرآن، برای خود، گاهی « ضمیر مفرد» و گاهی « ضمیر جمع » آورده است؟


1
1
676

بنابر آیات و روایات و دلایل عقلی و نقلی، خدا یکتاست و شریکی ندارد. و این امر، بر اصل توحید و وحدانیت خداوند تبارک و تعالی اشاره می کند.

اما، در برخی از آیات قرآن دیده شده که خداوند متعال گاهی برای خود از ضمیر مفرد (من) استفاده می کند. و گاهی اوقات هم برای خود از ضمیر جمع (ما) بهره می گیرد.

علت چیست؟

دینی دین
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

2

بسم ارحمُ الرَّاحمین....

بنابر تفاسیر قرآن کریم:

  • این که خداوند خود را مفرد به کار گیرد، امری کاملا طبیعی است. زیرا خدا یگانه است و توحید، اولین رکن از اصول دین است.

  • اما علت استفاده ی خداوند تبارک و تعالی از ضمیر جمع برای خودش چیست؟

1.بیان عظمت خود، به مخاطب.

2.نشان دادن عظمت کاری که انجام داده است و یا دارد درمورد شکوه آن کار، صحبت می کند.

3.توجه دادن انسان به اسبابی که خدا برای انجام کاری یا امری قرار داده است. از جمله: فرشتگان الهی. یعنی فرشتگان، مأموران خدا هستند که در نظام علت و معلول، در تحقق امور الهی دخیل هستند.


نکته)

اما جایی که خدا کاری را بی واسطه و فقط توسط خود انجام داده است، ضمیر « أنَا: من» متکلم وحده را استفاده می کند: « اِنّی تَوَّابٌ رَحیمٌ: قطعا فقط من بسیار آمرزنده ی مهربانم.»

اما جایی که خدا، امور هستی یا کاری را با واسطه ی عوامل مادی و غیر مادی دیگر، اداره می کند، از ضمیر « نَحنُ: ما » متکلم مع الغیر استفاده می نماید: « اِنَّا اَنزَلنَاهُ فِی لَیلَهِ القَدرِ: همانا ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم.»

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


0

چون خداوند در زمانی ما استفاده می کند که عوامل آن بحث را نیز دخیل می کند به طور (مثال ما باران بارانیدیم) در اینجا به ابر و بخار و....اشاره دارد. اما در زمانی که من استفاده می کند به ریشه ی ماجرا یعنی یگانگی خودش اشاره دارد.

جواب داده شده در محمدامین کریم زاده

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک