جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

کاربرد مبحث ثلاثی مجرد و ثلاثی مزید در زبان عربی چیست؟


2
0
1901

سلام دلیل وجود باب ها در عربی چیست؟ چرا معادل آن در سایر زبان ها نیست؟ مگرنه این هست که هر فعلی حالا چه سه حرفی یا چهار حرفی برای زمان ها طبق 14 صیغه ماضی یا مضارع باید طبق همان فرمول ها ساخته شود؟ آیا دلیل وجود باب ها فقط تشخیص مجرد و مزید بر اساس وزن فعل هست؟ یا اینکه اساسا افعال مزید طبق همان فرمول های 14 صیغه ای ساخته نمی شوند؟ با تشکر از پاسخ کامل شما.

علمی عربی
ویرایش شده در 2 سال قبل ناشناس
ناشناس
N امتیاز
سوال شده در ناشناس
N امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

0

متعدی و مطاوعه رو گسترش بدین و معنیشون رو به طور کلی بگید و اینکه فعل لازم به چه فعلی گفته میشه؟!

جواب داده شده در Zahra Ashnaei
1 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


5

با سلام بر شما دوست عزیز و درود، به خاطر پرسیدن سوال بسیار دقیق و خوبتان.

قطعا هر دانشی زمانی ارزشمند است که مفید و کارآمد باشد و دردی از دردهای بشر را تسکین دهد. چنان که در روایت آمده: « اَعوذ بالله مِن علمٍ لایَنفع: به خدا پناه می برم از علمی که سود نرساند.»


مسلما محض دانستن این که فلان فعل در زبان عربی، مجرد است یا مزید، مشکلی را حل نمی کند. و کارایی ندارد. در حالی که یقینا بحث ثلاثی مجرد و ثلاثی مزید، از مباحث سودمند در زبان عربی هستند. و فایده ی آنها این است که به ما کمک می کنند تا بتوانیم:

1. با استفاده از باب های مزید، از یک ریشه ی 3 حرفی، کلمات متعددی بسازیم و دامنه ی لغات خود را افزایش دهیم.

2. می توانیم با تشخیص وزن کلمه و مجرد و مزید بودن آن، معنای کلمه را بهتر و راحت تر متوجه شویم.


مصادر باب های مزید و معنای هریک عبارتند از:

1. استفعال: معنای طلب کردن می دهد.

2 و 3 و 4 . افتعال و انفعال و تفعّل : معنای مطاوعه (اثرپذیری فعل) می دهد.

5 و 6 . تفاعل و مفاعله : معنای همدیگر می دهد.

7 و 8 . افعال و تفعیل : معنای متعدی می دهد.

حال آن که اگر کلمه ای به یکی از باب های مذکور رفت، می فهمیم مزید است. و طبق نوع باب آن، می توانیم معنایش را بیابیم. و اگر کلمه ای به باب نرفت، مجرد است.

مثال)

  • اِستَرجَعَ (باب استفعال) : طلب پس گرفتن کرد.

  • تَفاهَمَ (باب تفاعل) : همدیگر را فهمیدند.

  • فَرَّحَ ( باب تفعیل) : شاد کرد. ( این فعل، متعدی است. اما فعل«فَرِحَ» ، چون به بابی نرفته، پس مجرد است. و به شکل «شاد شد» و لازم ترجمه می شود.)

نکته1) سایر زبان ها هم مفهوم مجرد و مزید را دارند. اما نه با نام مجرد و مزید.

مثلا: در زبان فارسی، در یک فعل می گوییم: «آمد» ، و «لازم» است. و در جایی دیگر، با همین مصدر (آمدن)، می گوییم : «آورد» و «متعدی» است.

نکته2) برای ساختن افعال ماضی و مضارع و امر ونهی از افعال مجرد و افعال مزید، از یک روش یکسان ( 14 صیغه ی ماضی و مضارع) و ( 6 صیغه ی امر ونهی) استفاده می کنیم.

مثلا: خَرَجَ (خارج شد) : مجرد

- ماضی: خَرَجَ (هُو)

- مضارع: یَخرُجُ (هو)

- امر: اُخرُج (انتَ)

- نهی: لاتَخرُج (انتَ)

مثلا: اَخرَجَ (خارج کرد) : مزید

- ماضی: اَخرَجَ (هُو)

- مضارع: یُخرِجُ (هو)

- امر: اَخرِج (انتَ)

- نهی: لاتُخرِج (انتَ)

« موفق باشید»

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک