جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تعریف ساده و روان 'ایهام' , 'کنایه' , 'مجاز' در زبان فارسی چیست?


3
0
2351

با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون

در زبان فارسی ، درس آرایه های ادبی ، ایهام و کنایه و مجاز ، سه آرایه ی لفظی هستند. که. بسیار شبیه به هم هستند.

تفاوت آنها را چگونه متوجه شویم? مثال بزنید لطفا.

تشکر

علمی ادبیات
سوال شده در ناشناس
N امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

2

مجاز:

مجاز، متضاد حقیقت است. یعنی چیزی که حقیقت نباشد. پس اگر در جمله ای کلمه ای را دیدیم که در معنای حقیقی خود ، به کار نرفته بود، می گوییم: مجاز است.

مثال. دستم را بریدم. (در این مثال، دستم، مجاز از انگشت است.)

مثال. همه ی بشقاب را خوردی? (در این مثال، بشقاب، مجاز از غذا است،)


کنایه:

هرگاه یک کلمه، یا یک عبارت، دو معنا داشته باشد، که یکی معنای دور (معنوی)، و یکی معنای نزدیک (لفظی) باشد، به شرطی که معنای دور، مدّنظر گوینده ی سخن باشد، می گوییم: کنایه است.

مثال. دست از پا درازتر برگشتم. (در این مثال، معنای نزدیک، درازتر بودن دست از پا است، که موردنظر گوینده نیست. اما معنای دور، ناموفق بودن در انجام کاری است، که موردنظر گوینده است. پس این جمله کنایه از ناموفق بودن است.)

مثال. حواست را بده در نگاه به نامحرم پایت نلغزد . (در این مثال، معنای نزدیک، لیز خوردن پا است، که موردنظر گوینده نیست. اما معنای دور، خطا کردن است، که موردنظر گوینده است. پس این جمله کنایه از خطا کردن است.)


ایهام:

ایهام در لغت یعنی گمان کردن و به شک افتادن . پس، هرگاه یک کلمه، در جمله دو معنا داشته باشد، که یکی معنای دور (معنوی)، و یکی معنای نزدیک (لفظی) باشد، به شرطی که هر دو معنا، مدّنظر گوینده ی سخن باشد، یا به عبارتی دیگر, هر دو معنا در جمله صحیح باشد، می گوییم: ایهام است.

مثال. من داستان شیرین را خواندم. (در این جمله، شیرین، دو معنا دارد:۱. جالب، ۲.نام زنی در داستان خسرو و شیرین. که هر دو معنا صحیح است. پس لغت شیرین، ایهام دارد.)


جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4527 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


0

سلام میشه مجاز رو دوباره توضیح بدید. روش دیگه ای برایه تشخیص مجاز نیست؟

جواب داده شده در Tanin Em
1 امتیاز


@Tanin Emسلام بر شما کاربر گرامی. آنچه که در تعریف مجاز بیان شد، ساده ترین تعریف از این صنعت ادبی است. شما با دیدن هر جمله ای، ابتدا به معنای دقیق تک تک واژگان موجود در آن جمله دقت کنید. اگر برای کلمه ای،معنایی بیان شده بود که با واقعیت سازگار نبود، می گویید در این کلمه آرایه ی مجاز به کار رفته است.. مثلا: وقتی می گوییم :دستم را بُریدم، آیا معنای کلمه ی دستم، در این جمله، صحیح است؟ در پاسخ می گوییم: خیر. زیرا در حقیقت،منظور از دست، تمام دست است، ولی هدف مااز ذکر دست، در این جمله، تمام دست ــ ناشناس در 1 سال قبل

نیست، بلکه فقط ان قسمتی از دست است که بریده شده است. پس می گوییم کلمه ی دست ، در این جمله، مجاز است. زیرا در جمله به تمام دست اشاره شده، درحالی که منظور از آن، فقط بخشی از دست است که بریده شده است.... موفق باشید. ــ ناشناس در 1 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک