جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

چرا فرهنگ لغتی فارسی برای معادل واژگان بیگانه گردآوری نشده است؟


0
0
176

برای من که چامه‌سرا هستم و پارسی‌نویسی را دوستدار و پی‌گیرم، همیشه و هنوز این پرسش بی پاسخ مانده که چرا تا اینک نیک‌اندیشی پژوهنده نیامده است، این همه واژه بیگانه از لاتین و تورکی تا کوردی و تازی و نیز آسوری و روسی که در زبان ما واژه‌ای برابر دارد در یک فرهنگ گرد نیامده و هم چیده نشده است تا اگر یکی خواهان بهره‌ بردن از پارسی نژاده، بی‌کاربرد واژه‌های بیگانه، باشد، به آن دسترسی داشته باشد.

زبان شناسی ادبیات واژگان
ویرایش شده در 6 ماه قبل مجتبا صادقی
11.1k امتیاز
سوال شده در مجتبا صادقی
4 امتیاز


من فکر میکنم چندین لغتنامه فارسی وجود داره و گردآوری شده. مثلا همین فرهنگ عمید، معین، دهخدا و .. اینا همش حاوی واژگان کاملا فارسی هستند. مشکل اصلی اینجاست که یک سری واژگان خارجی توی ادبیات ما رایج شدن و این موضوع خیلی ارتباط مستقیمی با اینکه ما لغات نامه مدون و منسجمی برای معادل این واژگان نداریم، نداره. ــ مریم نادري در 6 ماه قبل
3
@مریم نادری با سپاس، مراد از آن‌چه گفته‌ام، نه خلق لغت‌نامه‌ای دیگر شبیه لغت‌نامه ارجمند دهخدا یا فرهنگ عزیز معین و سایر فرهنگ‌های این‌چنینی است که پرواضح است بیهودگی‌ست. بل منظورم گِردآورد واژه‌نامه‌ای‌ست که برای تمام واژگان بیگانه، از عربیات و انگلیسی‌جات تا دیگر وارداتی‌های زبان غیور پارسی، پیشنهادی تمامی پارسی داشته باشد، ماننده؛ ــ مجتبا صادقی در 6 ماه قبل

ادامه پیام قبل) مثلا برای واژه مصاحبه، گفت و گو را پیشنهاد دهد؛ یا برای واژه‌ی اولتیماتوم به جای آن که ضرب‌الاجل یا مهلت را پیشنهاد دهد، واژه آخرین‌فُرجه یا واپسین دم را جایگزین کند. ــ مجتبا صادقی در 6 ماه قبل

آها شما کلمات عربی رو هم واژگان بیگانه در نظر گرفتید متوجه منظورتون شدم . بله منم ندیدم همچین لغت نامه ای رو که کامل کامل فارسی باشه. ــ مریم نادري در 6 ماه قبل

لغت نامه «سره» دقیقا همین چیزی هست که شما راجع بهش میفرمایید. به عنوان مثال برای واژه مصاحبه معنی گفتگو ذکر شده ــ سروش قادری نسب در 6 ماه قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک