جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

منظور شاعر از جام بلا در این بیت شعر چیست؟


1
0
3451

در بیت:

مادرم گفت برو روضه جلا می گیری

جای آن ، جام بلا می گیری

مفهوم (جام بلا) چیست؟

علمی ادبیات
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4783 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

2

درود

کامل این شعر که در نوحه های مداحی هم کاربرد داره به این صورت هست

مادرم گفت برو روضه جلا میگیری "چای آنجا بخوری "جام_بلا" می گیری"

این شعر مناسبت فراوانی با این بیت شعر داره که هرکه در این بزم مقرب تر است "جام بلا" بیشترش میدهند

یعنی با توجه به درک شرایط مصیبت حماسه ی حسینی و دست پیدا کردن به شور و شعور حسینی و درک عمق اندوه و صد البته استفاده از آموزه هاش نزد خداوند و اولیائش مقرب تر خواهی شد...

جواب داده شده در فریبا دادخواه
226 امتیاز


به این معنی که هر کس بیشتر به امام حسین و شعور حسینی دست پیدا کنه بیشتر گرفتار مشکل و بلا میشه ؟ ــ مریم نادري در 4 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


3

مادرم گفت برو روضه جلا میگیری چای انجا بخوری جام بلا میگیری پدرم گفت اگر نوکر خوبی باشی عاقبت تذکره کرب وبلا میگیری

بنده دو بیت رو به صورت کامل براتون آوردم، همانطور که از شعر پیداست موضوع روضه امام حسین(ع) هست و از زبان پدر و مادر داره بیان می شه.جام بلا یک اضافه تشبیهی است، تشبیه بلا به جام هست. مادر به فرزندش چنین می گه که روضه حسین مظلوم انقدر بزرگ و ارزشمنده که اگر تو چای در این مجلس بخوری جام بلاست.می تواند به معنای جام شهادت باشه که دور از ذهن نمی تونه باشه. به صورت کلی شاعر به مقتضای قافیه که می خواسته حتما کرب و بلا رو در مصرع چهارم بیاره از این کلمه یعنی بلا در بیت دوم استفاده کرده اما همگی می دانیم که معنا یک معنای مثبت هست و به معنای درک عظمت واقعه بزرگ حماسه حسینی است.

جواب داده شده در یونس محمودی
93 امتیاز


با تشکر از توضیحات شما .. یاد گرفتیم ــ هانیه پورزنگنه در 4 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک