جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تفاوت واجب عینی و واجب کفایی چیست؟


2
0
7178

رفقا شبتون بخیر. حقیقت من امروز رفته بودم آزمون استخدامی بدم واسه یک شرکتی که چون مصاحبه دوم بود علاوه بر سوالات فنی ، سوالات دینی و احکام هم از من پرسیدن . یکی از سوالاتشون که من متوجهش نشدم و جواب ندادم این بود:

واجب عینی و واجب کفایی چیست؟

واجب که به خودی خود یعنی چیزی یا کاری که باید انسان انجام بده و از سمت دین اجباری هستش به شکلی. ولی «عینی» و «کفایی» رو حقیقتش نمی دونم یعنی چی کسی می دونه راهنماییم کنه می خوام بدونم تفاوتشون چیه و اصن چه واجب هایی عینی هستن و چه واجب هایی کفایی . شبتون خوش خداحافظ

دینی دین
سوال شده در سعید غلامی
853 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

3

واجب عینی

عمل واجبی است که همه افرادی که به سن تکلیف رسیده اند باید انجام بدهند.

مثال های واجب عینی: نمازهای یومیه، روزه، حج


واجب کفایی

عمل واجبی است در ابتدای امر عمل کردن به آن بر همه مکلفین واجب است اما با عمل کردن عده ای به آن دیگر نیازی نیست که دیگران آن را انجام دهند. در واجب کفایی مربوط به مصالح عمومی جامعه است و اگر هیچ یک از مکلفین به آن عمل نکنند، همه آن ها گناهکار خواهند بود.

مثال های واجب کفایی: تطهیر مسجد، خواندن نماز میت، تدفین میت، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، جواب سلام و...

انواع واجب کفایی: دو نوع واجب کفایی وجود دارد:

واجب کفایی عام: که همه مکلفین توانایی انجام آن را دارند. مانند غسل میت و امر به معروف و نهی از منکرواجب کفایی خاص: که مربوط به گروه خاصی از مکلفین است. مانند درمان بیماران که بر عهده پزشکان است و یا فتوا دادن و قضاوت کردن که بر عهده فقها و قضات است. در این نوع واجب کفایی چنانچه افراد متخصص به این واجب عمل نکنند بر افراد غیرمتخصص واجب است که این عمل را از آن ها طلب کنند.


سایر انواع واجبات:

واجب توصلی و تعبدی

در واجب تعبدی نیت و قصد قربت قبل از عمل لازم است مانند نماز و روزه اما در واجب توصلی نیازی به نیت نیست مانند تطهیر بدن، امر به معروف، غسل میت و...

 ### واجب تعیینی و تخییری

واجب تعیینی واجبی است که نمی توان کار دیگری را جایگزین آن کرد مانند نمازهای یومیه اما در واجب تخییری فرد مکلف می تواند یکی از چند کار را انجام دهد مانند کفاره روزه که باید بین آزاد کردن 60 بنده یا 60 روز روزه گرفتن یا اطعام 60 فقیر یکی را انتخاب کند.

 

واجب موسع و مضیق

اگر زمان برای انجام یک واجب زیاد باشد آن را واجب موسع گویند اما اگر عمل واجبی وقت محدودی داشته باشد مثل نماز آیات آن را واجب مضیق گویند.

 

واجب مشروط و مطلق

اگر واجب شدن عملی، وابسته به امر دیگری باشد مثل نفقه زوجه که وابسته به تمکین زن است. اما اگر چنین نباشد آن را واجب مطلق می نامند مانند تمکین زن از شوهر.

 

واجب معلق (قطعی نشده) و منجز (قطعی شده)

اگر به مرحله وجود رسیدن (انجام شدن عملی) متوقف بر امر غیرمقدور باشد به آن واجب معلق گویند مانند نماز ظهر فردا قبل از رسیدن فردا. اما اگر انجام شدن عملی متوقف بر امری که خارج از قدرت است نباشد به آن واجب منجز گویند مانند نماز ظهر پس از اذان ظهر.

 

واجب نفسی و غیری

واجبی که خود عمل واجب است نه برای رسیدن به عمل دیگر را واجب نفسی گویند مانند نماز و روزه اما در واجب غیری آن عمل برای رسیدن به واجب دیگری واجب شده است مثل وضو، غسل جنابت و پاک کردن لباس برای نماز.

 

واجب شرعی و عقلی

واجب شرعی در قرآن و سنت پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) واجب شمرده شده است اما واجب عقلی عملی است که عقل انسان آن را لازم می داند. مثلا سفر حج واجب شرعی سات و تهیه ملزومات این سفر واجب عقلی.

 

واجب مولوی و ارشادی

واجب مولوی امری است که از طرف یک مقام واجب الاجابه مانند پیامبر یا امام صادر شود اما واجب ارشادی امری است که از طرف آن مقام به عنوان ارشاد و هدایت صادر شده باشد.

 

واجب فوری و غیرفوری

واجب فوری عملی است که باید فورا و بدون تاخیر انجام شود مانند جواب سلام یا نماز آیات اما در مورد واجب غیرفوری نیازی به عجله برای انجام آن نیست مثل خواندن قضای نمازهای یومیه.

 

واجب اصلی و تبعی

واجب اصلی عملی است که اسلام به آن امر کرده و آن را واجب دانسته است مثل پرداخت زکات اما واجب تبعی در قبال عملی است که اسلام انجام آن را نهی و ترک آن را واجب دانسته است مانند خوردن شراب.

ویرایش شده در 3 سال قبل سجاد شفی زاده <m>★</m>
11k امتیاز
جواب داده شده در هادی منتظرالقائم


که اینطور چقدر واجبات داشتیم خبر نداشتم ــ سعید غلامی در 3 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک