جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
به منظور افزایش سطح کیفی و ارائه خدمات، از لام تا کام حمایت کنید. تنها مدل درآمدی لام تا کام حمایت شما عزیزان می‌باشد.
×

دلیل درخواست بستن پست

حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

محاسبه ویسکوزیته سیال


4
1
1585

سلام دوستان کسی جواب مسئله زیر رو می دونه

بین دو صفحه با فاصله 5 m.m سیال نیوتنی قرار گرفته است.صفحات به صورت افقی هستند و یکی از آنها ثابت و دیگری با سرعت 0.25 m/sec بطور ثابت حرکت می کند. برای ثابت نگه داشتن این سرعت نیروی 4N به ازای هر متر مربع مورد نیاز است. ویسکوزیته سیال برابر چند است؟

علمی فیزیک
سوال شده در جواد ابراهیمی
86 امتیاز

1
همانطور که میدونید، ویسکوزیته یا لزجت یا گرانروی یک سیال (گاز یا مایع) به میزان مقاومت اون در مقابل جاری شدن میگن. این فرایند بین دو صفحه به این شکل اتفاق میوفته؛ که از این فرمول قابل محاسبه است. من چون مطمین نبودم براتون جواب ننوشتم. امیدوارم دوستان به زودی پاسخ سوالتون رو محاسبه کنن و به عنوان یک جواب براتون بنویسن. ـــمریم نادري در 1 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

8

نیروهای وارد بر صفحه دارای حرکت با سرعت ثابت، شامل نیروی وارده از طرف سیال نیوتونی (F_flow) و نیروی وارده برای حفظ سرعت ثابت صفحه (F_ext) است. با اعمال قانون دوم نیوتون برای حجم کنترل صفحه متحرک با سرعت ثابت خواهیم داشت:

توضیح تصویر

نیروی وارده از طرف سیال نیوتونی به یک جسم درون سیال از رابطه زیر محاسبه می‌شود.

توضیح تصویر

رابطه سرعت در راستای y برای صفحه توصیف شده در صورت سوال به شکل زیر است (این رابطه با توجه به معادلات ناویر - استوکس به سادگی قابل اثبات است).

توضیح تصویر

که مبدأ y بر روی صفحه ثابت پایینی‌ (صفحه ثابت) قرار دارد، 2a فاصله بین دو صفحه و V سرعت حرکت صفحه است. برای محاسبه نیروی وارده از سیال به صفحه به محاسبه ∂u⁄∂y در صفحه بالایی (y=2a) نیاز است.

توضیح تصویر

بیشینه سرعت سیال در نقطه تماس آن با صفحه بالایی قرار دارد.

توضیح تصویر

پس نیروی وارده بر صفحه محرک از طرف سیال برابر خواهد بود با:

توضیح تصویر

طبق رابطه قانون دوم نیوتون:

توضیح تصویر

موفق باشید.

ویرایش شده در 1 سال قبل
جواب داده شده در سعید شکوهیان
626 امتیاز


ببخشید می تونم بپرسم چرا از این فرمول استفاده نکردید؟ من زمان دانشگاه فقط همین فرمول یادم مونده برای محاسبه گرانروی . اشتباهه؟؟ ـــمریم نادري در 1 سال قبل
4
@مریم.نادري این فرمولی که شما بهش اشاره کردید در اینجا کاربردی نداره. ـــسعید شکوهیان در 1 سال قبل

آهان ممنون میدونید کی باید از این فرمول استفاده کرد ؟؟ چون من مطمینم واسه ویسکوزیته بود ـــمریم نادري در 1 سال قبل
1
چه حوصله ای من یه ساعته دارم حساب می کنم به جواب نرسیدم هاهاهاها ـــسعید مرادی در 1 سال قبل

@مریم.نادري نه والا یادم نیست از این فرمول کجا باید استفاده کرد. ـــسعید شکوهیان در 1 سال قبل

@سعید.مرادی مرسی ـــسعید شکوهیان در 1 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


هفت میوه خرید آنلاین میوه، سبزی، گوشت، نان
فروشگاه آنلاین میوه، سبزی، صیفی، فرنگی، شربت، مربا، ترشی و محصولات خانگی سالم. ارسال در زمان انتخابی.

تبلیغات تصویری


محک