جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

خریدن گوشی دزدی چه حکم شرعی دارد؟


0
0
2562

سلام

یک گوشیه که می خوام بخرم دست دو است ولی امروز که صحبت کردم با مالکش احساس کردم که گوشی مال خودش نیست و اونو دزدیده البته مطمین نیستم. می خواستم بدونم حکم شرعیش چیه و همچنین کسی می دونه جرمش چیه از نظر قانونی ؟ با تشکر از لام تا کام

دینی احکام حقوق فقه
سوال شده در ناشناس
N امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

3 جواب

2

علیک السلام...

متن فتوای مراجع عظام درباره خرید مال مشکوک به دزدی...

مقام معظم رهبری: معامله چیزی را که شک داریم فروشنده یا مشتری صاحب اختیار آن است یا نه[مثلاً احتمال زیادی وجود دارد که این مال دزدی باشد.]، صحیح است؛ چون این مال هم اکنون در دست اوست. البته اگر بعداً ثابت شود که مثلاً این مال دزدی بوده، باید از صاحب اصلی آن کسب تکلیف کرد و در صورت عدم اجازه، آن را به او برگرداند و اگر از بین رفته، مثل یا قیمت آن را بازگرداند.

 سایت نشر آثار امام خامنه ای، رساله آموزشی، ج2

همه‌ی مراجع عظام تقلید: در صورتی كه نمی دانيد از چه راهی تهيه كرده‌اند، خريد از آنها اشكالی ندارد.

توضيح المسائل دوازده مرجع، ج2، ص224 و 225.

اما از لحاظ قانونی زمانی است که شما به آن مال دزدی علم داشته باشید(همانند شرع) نه شک.

مطابق ماده ۶۶۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ «هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان‌آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است، آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا سه سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشد به حداکثر مجازات در این ماده محکوم می‌شود.»

جواب داده شده در هادی منتظرالقائم

500 کاراکتر باقی مانده


0

اگه شک دارید دزدیه، به هیچوقت نخرید چون ممکنه به مالخری متهم بشید و مجازات داره من چند وقت پیش با مشاوره خرید موبایل این سایت مشورت کردم و بهم کمک کردن یه گوشی ارزون با کیفیت خیلی خوب بخرم: https://ittelconsulting.com/مشاوره-خرید-موبایل/

جواب داده شده در سهیلا عزیزی
26 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


2

سلام بله همینطور که گفته شده است اگر جنس خریداری ،از مسلمان باشد اصل بر صحت معامله است و صرف شک مشکلی ایجاد نمی نماید ،اما اگر مکانی که شما گوشی را از آنجا می خرید شهره به این است که معمولا گوشی های در ی را در آنجا می فروشند احتیاط در عدم خرید است هرچند شخص مالک آن است مگر محرز شود دزدی بوده است ،اگر بدون کارتون و ... باشد احتمال دزدی را اگرچه کم بیاورد باز نمی توان گفت مالک نیست

جواب داده شده در Moslem Sabzian mellei
31 امتیاز


مرسی از پاسخی که دادید، نکته جالبی بود که اگر مکانی که معروفه به خرید و فروش چیزهای دزدی احتیاط اینکه که معامله و خریدی نداشته باشیم. به جوابتون رای دادم ــ مریم نادري در 1 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک