جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

محاسبه جمله nام از یک دنباله حسابی چگونه است؟


0
0
4756

سلام دوستان یک سوال ریاضی داشتم در مقطع دوم دبیرستان.

میخواستم بدونم اگر در یک دنباله حسابی، جمله اول دو برابر جمله دهم باشد، جمله نوزدهم چند است؟

یعنی کسی اطلاع داره نحوه محاسبه جمله nام یک دنباله حسابی به چه صورتی هست؟ (در اینجا همونطور که گفتم n = 19 است)

گزینه هایی هم که براش وجود داره به عنوان جوابش اینا هستن:

 1. 1
 2. 2
 3. 0
 4. -1

چیزی که من خودم بهش رسیدم این است که چون گفته جمله اول ۲ برابر جمله دهم است، یعنی اگر جمله اول را 1 در نظر بگیریم، جمله دهم می شود 2. پس دنباله به شکل زیر می شود:

1 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 1.9 2

نرخ پرش: 0.1

که با محاسبات من جمله نوزدهم می شود 2.9 که همچین چیزی در گزینه ها نیست. کلا توی گزینه ها هیچ عدد اعشاری وجود نداره پس احتمالا روش محاسبه من غلط است. کسی میتواند راهنمایی کند؟ ممنون میشم

علمی درسی ریاضی
سوال شده در باران عزیزالسادات


ببخشید شما بر روی چه حسابی یک دنباله را از عدد 1 شروع کردید و انتظار دارید وقتی تموم شد یکی از اعداد موجود در گزینه هایی که برای این سوال ارائه شده است باشید؟ اگر من همین دنباله را از عدد 5 شروع کنم چی؟ باید انتظار داشته باشم هنوز نتیجه دنباله یکی از گزینه های موجود باشد؟ :)) ــ مریم نادري در 2 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

5

سلام. اول خدمتتون عرض کنم که دنباله‌ای که مثال زدین غلطه به دو دلیل:

 1. در مثال شما جمله اول دنباله کوچک‌تر از جمله آخر هست و در صورتی که توی صورت سوال ذکر شده که جمله اول دو برابر جمله دهمه. پس جمله اول بزرگ‌ترین جمله دنبالست و اعداد دنباله دارن کوچیک میشن.
 2. جمله دهم دنباله مثال شما میشه 1.9 و عدد 2 میشه جمله یازدهم.

اما بریم سراغ جواب سوال شما. رابطه عمومی دنباله‌های حسابی به شکل زیره: توضیح تصویر توی رابطه بالا، n شماره جمله دنباله و d قدر نسبت دنبالست. طبق فرض سوال که جمله اول دو برابر جمله دهمه، پس: توضیح تصویر باید رابطه جمله دهم دنباله رو بنویسیم تا بتونیم قدر نسبت دنباله رو پیدا کنیم. توضیح تصویر مشخص شد که قدر نسبت دنباله ما، منفیه که منطقی هم هست. حالا می‌ریم سراغ محاسبه جمله نوزدهم. توضیح تصویر پس جمله نوزدهم دنباله برابر صفره.

جواب داده شده در سعید شکوهیان
1003 امتیاز


كه من جواب شما را تكميل ميكنم و ميگم پس گزينه ٣ از سوال صحيح ميباشد ? ــ محدثه حامدی نسب در 2 سال قبل
1
@محدثه.حامدی.نسب اصلا بخش اصلیش همینی بود که شما فرمودین ? ــ سعید شکوهیان در 2 سال قبل

اررره این همه توضیح دادید ولی گزینه رو نگفتییید چرااا دبیر ریاضی ما هم دقیق همینطوری بودد ــ مریم نادري در 2 سال قبل
1
مرسی از شما خیلی خوب توضیح دادید متشکرم ــ باران عزیزالسادات در 2 سال قبل
2
@مریم.نادري بالاخره یه مقدار از کار باید به سوال‌کننده واگذار بشه که ذهنش درگیر مسئله بشه ــ سعید شکوهیان در 2 سال قبل

خیلی جالب بود آقای شکوهیان اره خیلی سخته که 0 را در گزینه ها پیدا کنم ممنون که کارهای سختش رو به عهدا ما سوال کننده ها واگذار میکنید تمرین خیلی خوبی بود برای من کلی چیز یاد گرفتم 😁 ــ باران عزیزالسادات در 2 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک