جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
به منظور افزایش سطح کیفی و ارائه خدمات، از لام تا کام حمایت کنید. تنها مدل درآمدی لام تا کام حمایت شما عزیزان می‌باشد.
×

دلیل درخواست بستن پست

حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

مسند در زبان و ادبیات فارسی چیست ؟


3
0
383

طبق تعریفی که من از «مسند» در زبان فارسی خوندم توی منابع مختلف:

صفت یا حالتی است که آن را به نهاد نسبت می دهند.

راستش این رو من درست متوجه نمیشم که دقیقا توی مثال ها چه کلمه ای مسند هست. اینکه گفته «صفت یا حالتی» یه مقدار گیج کننده شده واسه من.

مثلا من میدونم که واژه «است» (به عنوان مثال) مسند هستش و میدونم که اون واژه صفت هم نیست پس چرا مسند؟

لطف میکنید اگر یک توضیحی بدید که مسند دقیقا چی هستش در زبان فارسی و بهترین راه تشخیصش به چه شکلیه.

فرهنگی ادبیات فارسی مسند
سوال شده در باران عزیزالسادات

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

3

سلام بر شما دوست عزیز.

در زبان و ادبیات فارسی ، مسند کلمه ای (اسمی) است که بیانگر صفت یا حالتی است که به نهاد نسبت داده می شود. البته در صورتی که فعل جمله هم از افعال اسنادی باشد.

مشهورترین و پر کاربرترین افعال اسنادی عبارتند از : است، بود، شد، گشت، گردید.

مثال) هوا سرد شد. (در این جمله ، فعل جمله، فعلی اسنادی است، "شد". و سرد، بیانگر حالتی است که به نهاد(هوا) نسبت داده شده است. پس، سرد ، مسند است.)

مثال) دخترک زیبا است. (در این جمله ، فعل جمله، فعلی اسنادی است، "است". و زیبا، بیانگر صفتی است که به نهاد(دخترک) نسبت داده شده است. پس، زیبا، مسند است.)

نکته) نام دیگر افعال اسنادی ، افعال ربطی است.

نکته) همان گونه که در مثال ها هم دیده می شود، معمولا در جمله ای که فعل اسنادی می آید، کلمه یا کلماتی که بلافاصله قبل از فعل می آیند، مسند هستند.

تشخیص راحتتر مسند: می توانید بین نهاد و فعل اسنادی، کلمه ی چطور یا چه چیزی را قرار دهید و جمله را به حالت سوالی بپرسید. جواب جمله، مسند است.

مثال) درس دانش اموز در سال تحصیلی جدید، بهتر گردید. (در این جمله ، درس نهاد است و گردید، فعل اسنادی است. پس می گوییم: درس چطور گردید? بهتر گردید. پس، بهتر، مسند است.)

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده
2273 امتیاز


آهان ممنون خانم شفیزاده خیلی مثالا و نکته هاتون خوب و کاربردین ـــباران عزیزالسادات در 2 ماه قبل

@باران.عزیزالسادات خب خدا را شکر که از جواب، راضی بودید. ـــفاطمه شفی زاده در 2 ماه قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


هفت میوه خرید آنلاین میوه، سبزی، گوشت، نان
فروشگاه آنلاین میوه، سبزی، صیفی، فرنگی، شربت، مربا، ترشی و محصولات خانگی سالم. ارسال در زمان انتخابی.

تبلیغات تصویری


محک