جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

علت آمدن اسم اشاره مفرد مونث (هذه) در آیه ی 120 سوره مبارکه هود


1
0
453

خداوند متعال در آیه ی 120 سوره ی مبارکه ی هود می فرماید:

« وَ کُلَّاً نَّقُصَّ عَلَیکَ مِن اَنبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُوادَکَ وَ جَاءَکَ فِی هذه الحَقُّ وَ مَوعِظَهٌ وَ ذِکری لِلمُومِنینَ :

ما از هر یک از سر گذشت های انبیاء برای تو بازگو کردیم. تا به وسیله ی آن، قلبت را آرامش بخشیم. و در این (اخبار و سرگذشتها) ، برای تو حق ، و برای مومنان موعظه و تذکر آمده است.»

بنا بر آیه ی مذکور، چرا قبل از واژه ی « الحَق»، که مفرد مذکر است، اسم اشاره ی مفرد مونث (هذه) به کار رفته است؟؟؟؟

علمی عربی
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4089 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

2

بسم الله الرحمن الرحیم: جار الله زمخشری در تفسیر گران قدر کشاف مرجع اسم اشاره را سوره در نظر گرفته است: « وَ جاءَكَ فِي هذِهِ الْحَقُّ أى في هذه السورة» (کشاف، ج 2 ص 439، دار الکتب العربی 1407 ه.ق) بنا به این تقدیر دیگر نیاز ی به این نیست که بحث از انباء به میان آورده شود. و مطلب اراه شده توسط خانم شفی زاده بر اساس دیدگاه ابوحیان اندلسی در این آیه است که عنوان میدارد اسم اشاره مذکور به انباء بازگشت دارد: «و الإشارة بقوله: في هذه، إلى أنباء الرسل‏» (بحر المحیط، ج 6 ص 229، دار الفکر 1420 ه.ق) در همین کتاب عنوان دشده است ابن عباس و جمهور مفسرین هذه در این آیه را به سوره و آیات قصص امم در آن آمده است مرجوع میدانند: «الإشارة إلى السورة و الآيات التي فيها تذكر قصص الأمم‏» (همان) علامه طباطبائی نیز این معنا را در تفسیر خود تقویت مینمایند (المیزان، ج 11 ص 95 جامعه مدرسین، 1376ش)

جواب داده شده در محمد رضا صفایی
36 امتیاز


@محمد رضا صفایی سلام و تشکر از پاسخ جامع و مستند شما. ــ فاطمه شفی زاده در 2 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


1

چون مرجع اسم اشاره ی (هذه) در این آیه، واژه ی (اَنباء) به معنای (خبرها، سرگذشتها) است. و چون واژه ی ( اَنباء)، جمع غیر عاقل است، طبق قواعد نحوی عربی، باید برای آن، اسم اشاره ی مفرد مونث (هذه) به کار ببریم.

در حقیقت، در این آیه ی قرآنی، به دلیل صراحت مفهوم، بنابر آرایه ی ادبی ایجاز، واژه ی (اَنباء)، را برای بار دوم، به کار نبرده است.

پس، اصلِ جمله این بوده است: « فی هذه الانباءِ الحَقُّ: در این سرگذشتها، حق به تو رسیده است.» . که واژه ی (الانباء)، از جمله، حذف شده است.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4089 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک