جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

وزن های پرکاربرد عربی در فارسی چیست؟


2
1
3801

سلام قبلا خونده بودیم که برای پیدا کردن هم خانواده عربی کلمه های عربی،ابتدا باید سه حرف اصلیش رو بدونیم بعدتوی اوزان عربی جایگذاری کنیم. سوال اینجاست،از کجا پرکاربرد ترین اوزان را بیابیم؟ البته اگر من سه حرف اصلی کلمه ای رو بدونم راحت هم خانواده هاش رو بدست می آرم اما برای یه امری مجبورم یه لیست کامل از حداقل پرکاربردترین وزن ها داشته باشم.ممنون میشم راهنمایی کنید

زبان شناسی عربی فارسی
سوال شده در MSJ ABB
11 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

0

خدا خیرتووووون بده. عالی عالی عالی. خیلی دعاتون میکنم. معلم های ما افتضاحن هیچی نمیفهمیدم ولی این خیلیییی خوب بود ممنوووووننننننننننن

جواب داده شده در لین خیرابادی
1 امتیاز


لطفا تشکر خودتون رو در قالب یک پیام زیر پست ایشون (با کلیک کردن بر روی دکمه آبی رنگ «افزودن پیام») درج کنید. در حال حاضر به عنوان یک جواب به سوال خودتون منتشرش کردید. بنده جوابتون رو حذف میکنم. ضمنا اگر جواب ایشون براتون قابل قبول هست، لطفا تیک سبز رنگش رو بزنید. ــ سجاد شفی زاده در 2 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


3

نکات مقدماتی:

۱. در زبان عربی هر کلمه‌ای ۳ حرف اصلی دارد. که ریشه‌ی آن کلمه نامیده می شود.

مثال. حامد، محمود، محمد .... ریشه‌ی ۳ حرفی: ح م د

۲. برای تشخیص وزن کلمه، باید زیر حروف اصلی به ترتیب (ف ع ل)، را قرار دهیم و سپس (حروف باقیمانده) و (حرکات) را عینا تکرار کنیم.

مثال. ناصر (حروف اصلی: ن ص ر) : بر وزن فاعل

مثال. رزاق (حروف اصلی: ر ز ق) : بر وزن فعال


اما این که در زبان عربی چه وزن های پر کاربردی وجود دارد، می توان به ۲ بحث اشاره نمود:

الف. ثلاثی مزید.

ب. مشتق.


الف. ثلاثی مزید:

در توضیح مفصل این بحث باید گفت: افعال در زبان عربی به ۲ دسته تقسیم می شوند; یا ثلاثی مجرد هستند یا ثلاثی مزید. (البته رباعی مجرد و رباعی مزید هم هست، که بسیار کم کاربرد می باشد.)

ثلاثی مجرد، فعلی است که وزن خاصی ندارد. به عبارتی وزن آن، سماعی است که باید با کمک فرهنگ لغت آن را پیدا کرد. اما ثلاثی مزید به فعلی گفته می‌شود که بر یکی از اوزان (باب های) زیر رفته باشد. بنابر این می توان نتیجه گرفت که چون اوزان ثلاثی مزید قیاسی و قابل شمارش و معلوم هستند، پس هر فعلی در شمار افعال ثلاثی مزید نبود، ثلاثی مجرد است.

اوزان ثلاثی مزید عبارتند از: تفصیل ، تفاعل، استفعال، افتعال، انفعال، تفعل، مفاعله، افعال.

که هر یک از این وزن ها، زیر شاخه ای دارند که به ماضی و مضارع و امر و مصدر تقسیم می شوند. اما فقط این ۸ وزن که نام بردیم و مصادر ثلاثی مزید به شمار می روند، در فارسی نیز ورود کرده و پر کاربرد هستند.

مثال.

۱. تفعیل: تشویق، ترغیب، ترویج، تبخیر.

۲. تفاعل: تفاهم، تجارت، تجاوز، تراحم.

۳. استفعال: استفراغ، استفهام، استشمام، استغفار،استشهاد.

۴. افتعال : افتتاح، افتخار.

۵. انفعال: انقلاب، انحطاط، انحصار.

۶.تفعل: تبهر.

۷. مفاعله: مشارکت، مجاهدت.

۸. افعال: اسراف، اجرا.

چنانکه اگر به مثالهای مذکور توجه کنیم، می بینیم که در زبان فارسی نیز کاربرد دارند.


ب. مشتق.

در توضیح مفصل این بحث باید گفت: اسم ها در زبان عربی به ۲ دسته تقسیم می شوند ; یا جامد هستند یا مشتق. جامد، وزن خاصی ندارد. اما مشتق، چند وزن دارد. که اگر کلمه ای بر یکی از آن اوزان بود، مشتق است و اگر نبود، جامد است،

اوزان مشتق عبارتند از: اسم فاعل (بر وزن فاعل)، اسم مفعول (بر وزن مفعول)، اسم تفضیل (بر وزن افعل و فعلی)، اسم مبالغه (بر وزن فعال و فعاله)، اسم زمان و مکان (بر وزن مفعل)، اسم آلت (بر وزن مفعال و مفعله).

که هر یک از این وزن ها در زبان فارسی کاربرد دارند.

مثال.

۱.فاعل: شاعر، شاکر، شاهد، کاظم.

۲.مفعول: محمود، محروم، مرجوع.

۳. افعل و فعلی: اکبر، کبری.

۴.فعال و فعاله: رزاق، خباره.

۵.مفعل: مغرب، مسجد.

۶. مفعال و مفعله: مفتاح، مطرقه.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4783 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک