جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.

×
×
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

فعل شبیه به مشبه بالفعل


3
0
426

سلام من فعلی میخوام که شبیه به مشبه بالفعل باشه دقیقا شکلش( إنَّ و أنَّ و کأنَّ و لیتَ ، لعلَّ ، لکِنَّ ) اما معنی فعل بده

اگه مثالم باشه خیلی بهتر

علمی عربی
سوال شده در M M
16 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

2

سلام و درود

مترادف معنایی برخی از حروف مشبهه بالفعل، در قالب فعل، عبارتند از:

۱.کَاَنَّ ( گویی، انگار، مثل) = شَبَّهَ ( مانند ... است )

۲. لَیتَ ( کاش ) = تَمَنّی ( آرزو کرد )

۳. لَعَلَّ ( امید است) = رَجَا ، عَسی ( امید است)

و مترادف معنایی برخی دیگر از حروف مشبهه بالفعل، در قالب اسلوب، عبارتند از:

۴. اِنَّ ( قطعا، بی شک ) = جمله اسمیه " ساختار جمله ی اسمیه، بر تاکیدی بودن جمله، دلالت دارد." مثال. اللهُ غَفورٌ: قطعا خدا آمرزنده است.

۵. اَنّ ( که) = اَنْ ناصبه + فعل مضارع : که + مضارع التزامی. مثال. اَنْ نَذهَبَ: که برویم.

۶. لَکِنّ ( ولی، اما ) = جمله ای که در آن، تضاد به کار رفته است. یا اسلوب استثنا دارد. مثال۱. حَضَرَ الطُلّابُ وَ لم یَحضر المعلم: دانشجویان حاضر شدند ولی معلم حاضر نشد. مثال۲. نَجَحَ الطلابُ فی الامتحان اِلّا سعیدَ: دانش جویان در امتحان حاضر شدند ولی سعید حاضر نشد.

۷. لَعَلّ ( شاید ) = قَد / لَقَد + فعل مضارع: شاید، گاهی. مثال. لَقَد نَخرُجُ: شاید خارج بشویم. گاهی خارج می شویم.

موفق باشید

ویرایش شده در 1 سال قبل
جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4902 امتیاز


سلام خیلی ممنون بابت پاسخگویی اما فک کنم منظورم را اشتباه کردم سوال اینکه یک عدد فعل وجود داره باشکل لَعَلّ لَکِنّ اَنّ اِنَّ لَعَلَّ لَیتَ کَاَنَّ یکی از اینها که تو جمله معنی و نقش مشبه بالفعل نیس بلکه خوده فعله ــ M M در 1 سال قبل

خواهش میکنم....برای تک تک افعال مشبهه بالفعل، معادل فعلی وجود ندارد. اما برای برخی وجود دارد که من در پاسخ مذکور، مورد ۱ تا ۳، معادل فعلی هر حرف مشبهه بالفعل را عرض کردم خدمتتون. ــ فاطمه شفی زاده در 1 سال قبل

به عنوان مثال، گفتیم که: ( فعل شَبَهَ ) معادل حرف مشبهه بالفعل ( کَاَنَّ) می باشد: شَبَّهَ الجاهلُ بِالحِمارِ: نادان، مثل الاغ است. در این جمله: ( شَبّهَ: فعل) ( الجاهلُ: فاعل) ( بالحمار: جارومجرور) ــ فاطمه شفی زاده در 1 سال قبل

به عنوان مثال دیگر، گفتیم که: ( فعل تَمَنّی ) معادل حرف مشبهه بالفعل ( لیت) می باشد: تَمنی الطالبُ النجاحَ: دانش اموز، موفقیت را آرزو کرد. در این جمله: (تمنی: فعل) ( الطالب: فاعل) ( النجاح: مفعول) ــ فاطمه شفی زاده در 1 سال قبل

همچنین به عنوان مثال دیگر، گفتیم که: ( فعل عسی ) معادل حرف مشبهه بالفعل ( لعل) می باشد: عسی المطرُ ینزل: امید است که باران ببارد. در این جمله: (عسی: فعل مقاربه) ( المطر: اسمِ فعلِ مقاربه) ( ینزل: خبرِ فعلِ مقاربه) ــ فاطمه شفی زاده در 1 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


داپ اَپ اولین پلتفرم کش‌بک در ایران
اگه میخوای از خریدهایی که میکنی، پاداش نقدی دریافت کنی داپ اَپ رو نصب کن.

تبلیغات تصویری