جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
برنامه نویسان ما مشغول به کدنویسی و توسعه لام تا کام هستند، ما مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما جهت بهبود و ارتقاء کیفی وب سایت هستیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

چگونه وضو «جبیره» بگیریم؟


1
0
10870

ببینید اساتید من انگشتم شکسته و الان باند پیچیه (آتل بندیه). اینو نمی دونم که آب براش ضرر داره یا نه ولی فکر می‌کنم اگه وضو نگیرم با این حالت بهتر باشه. چی کار باید بکنم الان؟ تیمم بگیرم؟ یا باید وضو جبیره‌ای بگیرم؟ این وضو جبیره رو راستش من اصن نشنیده بودم و یکی از دوستان بهم گفت که همچین مواقع باید جبیره‌ای وضو گرفت.

امکانش هست محبت کنید بفرمایید اول اینکه وضو جبیره به چه شکل هستش و در چه صورتی بر انسان واجب میشه که بجای وضوی عادی وضوی جبیره‌ای بگیره؟ با تشکر

دینی جبیره دین وضو
سوال شده در سروش قادری نسب
297 امتیاز


دوست عزیز بهتره بجای جبیره‌ای بگی جبیره. در اصل ای اضافه است. ـــسعید مرادی در 5 ماه قبل

500 کاراکتر باقی مانده

2 جواب

3

جبیره در لغت به معنای باند یا گچ شکسته بندی یا چسب زخم است.

بنابراین زمانی وضوی جبیره بر انسان واجب می گردد که یکی از اعضای وضو به شکلی پانسمان شده باشد.

پس انگشت شما که آتل بندی است شامل همین مساله می گردد و باید وضوی جبیره بگیرید.

شیوه ی وضوی جبیره: دقیقا عین وضوی معمولی است که با آب می گیریم. یعنی اول صورت را با آب می شوییم و سپس دستها و در نهایت مسح می کشیم.

با این تفاوت که هرگاه در وضو نوبت به شستن قسمت باندپیچی رسید، ان قسمت را مستقیم با اب نمی شوییم بلکه دست مرطوب خود را روی باند می کشیم. و سپس به بقیه ی وضو به حالت معمول ادامه می دهیم.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده
1435 امتیاز


پس اینطوری متشکرم ـــسروش قادری نسب در 5 ماه قبل

فقط یه سوال دیگه آیا «وضو جبیره» درسته یا «وضو جبیره ای» ؟ ممنون میشم پاسخ بدید ـــسروش قادری نسب در 5 ماه قبل

سلام. وضوی جبیره درست است. موفق باشید ـــفاطمه شفی زاده در 5 ماه قبل

500 کاراکتر باقی مانده


2

👈وضو جبیره در زمانی که در محل انجام وضو زخم یا شکستگی وجود دارد باید گرفته شود. در وضو جبیره باید دید که آیا آب برای قسمت آسیب دیده ضرر دارد.

👈جبیره به چیزی گفته می شود كه با آن زخم و شكستگی را می بندند و دوایی كه روی زخم و مانند آن می گذارند.

⏪حالات وضوی جبیره:
 

حالت اول وضو جبیره

اگر در یكی از اعضای وضو زخم با دمل و یا شكستگی باشد و آب برای آن ضرر نداشته باشد باید به طور معمول وضو گرفت.چنانچه باز كردن روی زخم یا دمل یا شکستگی ممكن است و آب برای آن ضرر ندارد چه زخم و مانند آن در صورت باشد یا در دستها یا جلوی سر و روی پاها باید روی آن را باز نمود و وضو گرفت.اگر نمی شود روی زخم را باز كرد ولی زخم و چیزی كه روی آن گذاشته پاك است و رسانیدن آب به زخم ممكن است و ضرر ندارد باید آب را بر روی زخم برساند.

اگر برداشتن جبیره ممكن است باید جبیره را بردارد پس اگر زخم در صورت و دستهاست اطراف آن را بشوید و اگر در سر یا روی پاهاست اطراف آن را مسح كند و برای جای زخم به دستور جبیره عمل نماید.

 

حالت دوم وضو جبیره

اگر زخم یا دمل یا شكستگی در صورت و دستهاست و روی آن باز و ریختن آب روی آن نیز ضرر دارد، چنانچه كشیدن دست تر به آن ضرر ندارد بنا بر احتیاط واجب دست تر بر آن بكشد.‌اگر زخم یا دمل یا شكستگی در صورت یا دستها باشد و بشود روی آن را باز كرد چنانچه ریختن آب روی آن ضرر دارد و كشیدن دست تر ضرر ندارد باید دست تر روی آن بكشد و بنا بر احتیاط مستحب پارچه پاكی روی آن بگذارد و روی پارچه را نیز دست بكشد.

 

حالت سوم وضو جبیره

اگر دست تر كشیدن بر روی زخم ضرر داشت و یا زخم نجس است و نمی شود آن را آب كشید باید اطراف زخم را از بالا به پائین بشوید و بنا بر احتیاط واجب پارچه پاكی روی زخم بگذارد و دست تر روی آن بكشد و اگر گذاشتن پارچه ممكن نیست باید اطراف زخم را بشوید و بنا بر احتیاط مستحب تیمم نیز بنماید.هر گاه زخم یا چیزی كه روی آن گذاشته نجس باشد برای وضو گرفتن ‌چنانچه آب كشیدن آن و رساندن آب به روی زخم ممكن باشد باید آن را آب بكشد و هنگام وضو آب را به زخم برساند.در صورتی كه آب برای زخم ضرر دارد یا رساندن آب به روی زخم ممكن نیست و یا زخم نجس است و نمی شود آن را آب كشید باید اطراف زخم را بشوید و اگر جبیره پاك است روی آن را مسح كند.‌اگر جبیره نجس است یا نمی شود روی آن دست تر كشید مثلاً دوایی است كه به دست می چسبد، پارچه پاكی را روی آن بگذارد و دست تر روی آن بكشد و اگر این نیز ممكن نباشد بنا بر احتیاط واجب وضو بگیرد و تیمم نیز بنماید.

 

حالت چهارم وضو جبیره

وقتی كه زخم دمل یا شكستگی در جلوی سر یا روی پاها باشد و روی آن باز و نتواند مسح انجام دهد باید پارچه پاكی روی آن بگذارد و روی پارچه را با تری آب وضو كه در دست مانده مسح كند.

حالت پنجم وضو جبیره

اگر زخم یا دمل یا شكستگی در جلوی سر یا روی پا طوری باشد كه گذاشتن پارچه نیز ممكن نباشد در این صورت مسح لازم نیست و بنا بر احتیاط باید بعد از وضو تیمم نیز بنماید.اگر جبیره تمام پهنای پا را گرفته ولی مقداری از طرف انگشتان و مقداری از طرف بالای پا باز است باید جاهایی كه باز است روی پا را و جایی كه جبیره است، روی جبیره را مسح كند.

سایر احکام وضو جبیره

اگر جبیره تمام صورت یا تمام یكی از دستها یا تمام هر دو دست را گرفته باشد باید وضوی جبیره ای بگیرد و بنا بر احتیاط واجب تیمم نیز بنماید.اگر جبیره تمام اعضای وضو را گرفته باشد بنا بر احتیاط واجب باید وضوی جبیره ای بگیرد و تیمم نیز بنماید.اگر جبیره بیشتر از معمول اطراف زخم را گرفته و برداشتن آن ممكن نیست باید به دستور جبیره عمل كند و بنا بر احتیاط واجب تیمم نیز بنماید.اگر در صورت یا دستها چند جبیره باشد باید بین آنها را بشوید و اگر جبیره ها در سر یا روی پاها باشد باید بین آنها را مسح كند و در جاهایی كه جبیره است باید به دستور جبیره عمل نماید.‌كسی كه در كف دست و انگشتهایش جبیره دارد و در موقع وضو دست تر روی آن كشیده است باید سر و پا را با همان رطوبت مسح كند.اگر در جای وضو زخم جراحت و شكستگی نیست ولی به جهت دیگری آب برای آن ضرر دارد ‌باید تیمم كند و بنا بر احتیاط مستحب وضوی جبیره ای نیز بگیرد.اگر در جایی وضو یا غسل چیزی چسبیده است كه برداشتن آن ممكن نیست یا به قدری مشقت دارد كه نمی شود تحمل كرد باید به دستور جبیره عمل كند و بنا بر احتیاط مستحب تیمم نیز بنماید.كسی كه وظیفه اش تیمم است اگر در بعضی از اعضای تیمم او زخم یا دمل باشد باید مانند وضو جبیره، تیمم جبیره ای بنماید.كسی كه باید با وضو یا غسل جبیره ای نماز بخواند چنانچه بداند تا آخر وقت عذر او برطرف نمی شود می تواند در اول وقت نماز بخواند ولی اگر امید دارد تا آخر وقت عذر او برطرف شود بنا بر احتیاط واجب باید صبر كند و اگر عذر او برطرف نشد در آخر وقت نماز را با وضو یا غسل جبیره ای بجا آورد.اگر انسان برای مرضی كه در چشم اوست روی چشم خود را بچسباند باید وضو جبیره انجام دهد و بنا بر احتیاط مستحب تیمم نیز بنماید.كسی كه نمی داند وظیفه اش تیمم یا وضوی جبیره است بنا بر احتیاط واجب باید هر دو را بجا آورد.

جواب داده شده در هادی منتظرالقائم

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


هفت میوه خرید آنلاین میوه، سبزی، گوشت، نان
فروشگاه آنلاین میوه، سبزی، صیفی، فرنگی، شربت، مربا، ترشی و محصولات خانگی سالم. ارسال در زمان انتخابی.

تبلیغات تصویری


شغل نت