جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

اسم جنس جمعی در زبان عربی چیست؟


1
0
2575

در زبان عربی، مبحثی با عنوان «اسم جنس» داریم. که آن بر نوع و جنس چیزی دلالت می کند. که معمولا اول آن، «ال» استغراق می آید.

مثلا: وقتی می گوییم: الانسان، منظور کل مجموعه ی انسان هاست. با هر نژادی که باشند: سفید، سیاه، مرد، زن، بچه، پیر، زشت، زیبا و ....

حال سوالات این گونه مطرح هستند که:

  1. اسم جنس جمعی چیست؟

  2. آیا اسم جنس جمعی، قسم مستقلی است، یا زیر مجموعه ی جمع مکسر است؟
علمی عربی
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

2

تعریف اسم جنس جمعی:

لفظی است که معنای جمع را دارد و اگر به آخر آن، تاء تانیث یا یّ اضافه کنیم، مفرد می شود.

**مثال) برای تاء تانیث:**

1. کَلِم ، که اسم جنس جمعی است و به معنای کلمات یا سخن هاست. و کلمه که با تاء تانیث آمده، مفرد است و به معنای یک سخن است.

2. شَجَر ،که اسم جنس جمعی است و به معنای درخت هاست. و شَجَرَه که با تاء تانیث آمده، مفرد است و به معنای یک درخت است.

3. نَجم ،که اسم جنس جمعی است و به معنای ستاره هاست. و نَجمه که با تاء تانیث آمده، مفرد است و به معنای یک ستاره است.

نکته ی استثنایی) گاهی با اضافه کردن تاء تانیث به آخر کلمه ای، آن کلمه بر جمع دلالت می کند. و در این صورت، اسم جنس جمعی محسوب نمی شود.

مثال) کَم ء مفرد است و به معنای یک قارچ است، اما با اضافه شدن تاء تانیث به آخرش (کَماه) جمع می شود و معنای قارچ ها می دهد.

**مثال) برای یّ:**

1. عَرَب که معنای عربها را می دهد و اسم جنس جمعی به شمار می آید، با اضافه شدن یّ به آخرش، می شود عربیّ، که مفرد است و معنای یک نفر عرب می دهد.


در پاسخ به سوال دوم که آیا اسم جنس جمعی قسم مستقلی است یا زیرمجموعه ی جمع مکسر است؟

باید گفت:

بنا بر نظر عباس حسن مصنف نحو وافی، اسم جنس جمعی، جمع مکسر به شمار می رود.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک