جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

تفاوت کلمه ی 'آخِر' با کلمه ی 'آخَر' در زبان عربی چیست?


1
1
1250

برخی از واژگان زبان عربی، تنها از نظر یک حرکت باهم تفاوت دارند. از جمله دو واژه ی آخِر و آخَر.

تفاوت معنایی و دستوری این دو واژه در چیست؟

علمی عربی
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4089 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

3

الف) تفاوت معنایی:

لغت عربی آخِر، به زبان فارسی، به معنی (پایان) است. که از ماده ی اَخّر، یعنی به تاخیر انداختن، ماخوذ گشته است. این واژه در فرهنگ لغت، به شکل جمع مونث و مذکر سالم و جمع مکسر، اورده شده است: آخِرون، آخِرات، اَواخر: نهایت. چنان که به خانه ی آخرت، الدّار الاخره گویند.

لغت عربی آخَر، به فارسی، به معنای (دیگر) است. این واژه در فرهنگ لغت، به شکل، جمع مونث و مذکر سالم و جمع مکسر، آورده شده است: آخَرون، اُخرَیات، اُخَر: دیگران. چنان که مرَّهً اُخرَی، به معنای باری دیگر است.

ب) تفاوت دستوری:

۱. آخَر و آخِر، اگرچه هر دو مشتق هستند، اما نوع مشتق آنها متفاوت است. اخِر، بر وزن فاعل، و اسم فاعل است. اما آخَر، بر وزن افعَل، اسم تفضیل به شمار می رود.

۲. لغت آخِر، منصرف است. یعنی می تواند طبق نقشش در جمله، هر حرکتی و تنوین بگیرد: (هذا آخِرُ الامر. این، پایان کار است،) (انتَ فی یومٍ آخِرٍ. تو در روز نهایی هستی.) اما لغت آخَر، غیرمنصرف است، یعنی فقط می تواند فتحه و ضمه بگیرد. و نمی تواند هرگز تنوین بگیرد. اما اگر به اول آن، ال، اضافه شود، می تواند فتحه هم بگیرد. (جإ آخرُ. دیگری امد.) (رایتُ الاخَرینَ. دیگران را دیدم.)

۳. لغت آخِر، با تإ تانیث، مونث می شود.( آخِره) ، اما لغت آخَر، چون اسم تفضیل است، برای مونث شدن، بر وزن فُعلی می آید. (اُخری).

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4089 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک