جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

آیا مسلمانان می توانند برای غیر مسلمانان ، دعا و طلب خیر کنند؟


1
0
365

در روایات متعدد، مکرر تاکید شده که فقط برای خودتان دعا نکنید. بلکه برای همه دعا کنید، تا دعای شما به اجابت نزدیک تر گردد.

اکنون این سوالات مطرح هستند که:

  1. آیا می شود علاوه بر دعا برای مسلمانان، برای جمیع مخلوقات، از حضرت آدم (ع) تا کنون دعا کنیم؟ یعنی در مجموعه ی دعای ما، غیر مسلمانان ( شامل: سایر یکتاپرستان و یا حتی کافران) هم ، - به پاسِ همنوع بودنشان - قرار گیرند؟

  2. آیا می توانیم در دعایِ خود، به پیامبرانِ غیر مسلمان، یعنی (پیامبران قبل از حضرت محمد (ص) و یا حتی فرشتگان و اجنه ) هم متوسل شویم؟ مثلا: به نیت آنها، کار خیری انجام دهیم و در عوض، از آنها التماس دعا داشته باشیم؟
علمی دین
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

5

پاسخ سوال اول:

باتوجه به دعایی که در ماه مبارک رمضان وارد است، و در آن دعا، از واژه ی (کُلّ: همه) ، برای هر دعا، استفاده شده؛ « اللهم اشبع کُلَّ جائع و ... : خدایا همه ی گرسنگان را سیر کن و ...»، می یابیم که ما می توانیم برای همه ی انسانها، فارغ از دین و آیینشان دعا و طلب خیر و هدایت و منفعت، در دنیا و آخرت کنیم.

اما با توجهبه آیه ی 113 سوره ی توبه، که خداوند متعال می فرماید: « ما کانَ للنبیّ و الّذین آمنوا اَن یستغفروا للمُشرکینَ و لَو کانوا اُولی قُربی مِن بعد ما تبیَّنَ لهم اَنَّهم اصحاب الجحیم: برای پیامبر و مومنان شایسته نبود که برای مشرکان از خدا طلب آمرزش کنند، هرچند از نزدیکان باشند.آن هم پس از آنکه بر آنها روشن شد که این گروه، اهل دوزخ هستند.» ، اجازه نداریم برای کافر و مشرک، طلب توبه کنیم. زیرا استغفار کردن و دعای غفران در حق اینان، حرام است.

پاسخ سوال دوم:

انجام هر کارِ خیری به نیت رفتگان، از تمام پیامبران و معصومان گرفته تا سایر اموات (خصوصا والدین)، امری پسندیده است. و چون لازمه ی ایمان به محمد خاتم (ص) ، ایمان به پیامبران پیش از اوست، پس می توانیم به آنها نیز توسل کنیم. چنان که زیارت قبورِ سایر پیامبران، مثل حضرت موسی، عیسی، داوود و ... امری مرسوم است. و توسل به آنها، مورد تایید اسلام می باشد.

همچنین بنابر دعای سوم صحیفه ی سجادیه، که امام سجاد (ع) ، برای فرشتگانِ مقربِ الهی (عزراییل و میکائیل و ...) دعا می کردند، و از آنها استمداد می جستند، می یابیم که: می توان به نیت این فرشتگان، هم کارِ خیر کنیم و هم به آنها متوسل گردیم.

البته قابل ذکر است که: مقام فرشتگان و ملائک، با انجام کار نیک به نیت آنها، بالاتر نمی رود. ولی مقام انسان ها، حتی حضرت محمد (ص) که گُل سرسبد هستی است، با فرستادن صلوات بر او، یا با انجام هر کار خیر به نیتش، بالاتر می رود.

اما درمورد توسل به اجنه، باید بدانیم که جنیان گاهی موجب آزار انسان ها می گردند. و اگر به آنها اجازه ی ورود به زندگی خود را دهیم، بیرون راندنشان مشکل است. اگرچه که ممکن است، جنها ابتدا به انسان کمک کنند، اما بعدا او را تسخیر خود می کنند و برای او اذیتی می آورند. در حقیقت، آنها بر انسان ها مسلط می گردند. مگر این که انسان، از مقام والای معنوی برخوردار باشد که خود، بر جنیان مستولی گردد.

مثلا آیت الله العظمی بهجت، طبق بیانات خویش، با رئیس جنهای خوب، به نام زعفر، ارتباط داشته و از او استمداد گرفته است.

در مجموع: بنابر آیه 258 سوره ی بقره، که خداوند متعال می فرماید: «آمَن الرسولُ بِما اُنزل الیه مِن ربّه و المومنونَ کُلٌّ آمن بِاللهِ و ملائکته و کُتُبه و رُسُله: این رسول، به آنچه خدا بر او نازل کرده، ایمان آورده و مومنان نیز همگی به خدا و فرشتگان خدا و کتب و پیامبران خدا ایمان آوردند.»، ایمان به ملائک جزو اصول دین است و در ادعیه نیز، بر ملائک سلام و درود فرستاده می شود.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4597 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک