جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

نوع «لا» در کلمه «لاسیما» در زبان عربي


2
1
2788

نقش"لا" در کلمه ی "لاسیما" به معنای "به ویژه "چیست ؟

علمی عربی
ویرایش شده در 4 سال قبل فاطمه شفی زاده <m>★</m>
11k امتیاز
سوال شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4527 امتیاز


آیا جواب آن (لا نفی جنس) نمی باشد؟ ــ نورالله رضایی در 4 سال قبل

درست است. ــ فاطمه شفی زاده در 4 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

1

کلمه ی "لاسیما" در اصل "ولاسیما" بوده که به دلیل کثرت استفاده "واو" از اول ان حذف گردیده است. این واژه به معنای (به ویژه، خصوصا) است. در زبان عربی "لا" انواعی دارد، از جمله: ۱."لا" به معنای "نه": که برای جواب منفی در سوالاتی می اید که با کلمه ی استفهامی (هل) شروع می شوند: هل جا المدیر؟ لا. ۲."لا" قبل از فعل مضارع: که برای منفی کردن فعل مضارع کاربرد دارد و در اعراب فعل مضارع هیچ تغییری ایجاد نمی کند: یظلم(ظلم می کند) . لایظلم (ظلم نمی کند) ۳."لا" نفی جنس: این نوع لا، قبل از اسم (جمله اسمیه) می اید و در گروه نواسخ (افعال ناقصه، افعال مقاربه، حروف مشبهه بالفعل) جای دارد. اسم بعد از خود را فتحه می دهد و ترکیب ان مبنی علی الفتح و منصوب محلا است. و خبرش را مرفوع می کند. بنابراین "لا" در کلمه "لاسیما" از نوع لا نفی جنس است و سی (با فتحه) اسم لا نفی جنس است و خبرش محذوف است، و برای "ما" چند نقش منظور شده است: زاید یا موصوله یا نکره تامه یا نکره موصوفه. و ااین بستگی به اسمی دارد که بعدش می اید. لاسیما اگر معنای "خصوصا" باشد، مفعول مطلق محسوب می شود. منبع: فرهنگ لغت اذرتاش آذرنوش، مبادی العربیه ج ۴، الفیه ابن مالک.

جواب داده شده در فاطمه شفی زاده <m>★</m>
4527 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


لام تا کام نسخه صفحه کلید نیز راه اندازی شده است. شما با استفاده از کلیدهای موجود بر روی صفحه کلید دستگاهتان می توانید با وب سایت ارتباط برقرار کنید.
لیست کلید های میانبر

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک