جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات نقل قل ها
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
درگذشت تلخ و جانسوز مهسا امینی را به تمام مردم ایران تسلیت عرض میکنیم؛ امید داریم که من بعد شاهد این قسم وقایع تلخ و ناگوار در کشور عزیزمان ایران نباشیم.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

کلمه «باتری» صحیح هست یا «باطری» ؟


2
0
1832

راستش داشتم توی لام تا کام یک جواب می‌نوشتم که مرتبط به «باتری» لپتاپ بود. خیلی سرچ کردم که باطری درسته یا باتری ولی به جواب مشخصی نرسیدم.

کسی میتونه لطفا با ذکر منبع بگه که واژه باطری درسته یا باتری؟ یک سری جاها نوشته شده بود که هر دوی این کلمات درسته هستن. این درسته؟ یک کلمه میتونه به دو مدل نوشته بشه و هر دوش صحیح باشه واقعا؟

زبان شناسی واژگان
ویرایش شده در 2 سال قبل سعید مرادی
1139 امتیاز
سوال شده در سعید مرادی
1848 امتیاز


چیزی که توی ویکی‌پدیا نوشته شده باتری هست با «ت»؛ خیلی نمیشه به ویکیپدیا استناد کرد البته ولی منم فکر میکنم که همون «باتری» درسته. ــ ساناز رضایی در 2 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده

3 جواب

3

سلام سوال جالبی بود و چون من هم مثل شما کنجکاو شدم چند تا سایت سرچ کردم. قبل از اینکه بگم کدوم کلمه درسته و بهتره کدوم کلمه رو استفاده کنید، چند تا نکته می‌گم که شاید مفید باشه.

۱. سایتی تحت عنوان فرهنگ املایی ویراستاران وجود داره که معمولا وقتی املای کلمه‌ای رو بلد نیستم به این سایت سر می‌زنم و املا یا درستی کلمه رو سرچ می‌کنم. قبل از اینکه سرچ کاملی در رابطه با سوال شما داشته باشم، سری به این سایت زدم. جالبه که بدونید، این سایت اصلا کلمه {باطری} را تشخیص نمی‌دهد و میگه چنین کلمه‌ای وجود ندارد. توضیح تصویر اما اگر باتری با "ت" را سرچ کنید چندین معنی متفاوت از آن را به شما نشان می‌دهد. ۲. مورد دوم اینکه این کلمه از زبان‌های دیگر وارد زبان فارسی شده است و گویا یک کلمه فرانسوی است.

در فرهنگ‌ لغت عمید به این نوع کلمات، کلمات دخیل می‌گویند و چون کلمات در زبان فارسی به راحت‌ترین شکل ممکن نوشته می‌شوند پس گفته شده که بهتر است از کلمه باتری استفاده کنید. (این بررسی سایت اول بود که اگه لینکش رو خواستید، می‌ذارم)

بررسی سایت دوم: در کتاب غلط ننویسیم معمولا گفته شده که املای کدام کلمه درست است و کدام نادرست! در رابطه با این کلمه هم "مرحوم نجفی نوع اول (باتری) را ترجیح می‌داد؛ اما فرهنگ املایی خط فارسی هر دو شکل را بدون ترجیح یکی بر دیگری صحیح می‌داند." یعنی بهتر است از کلمه اول در جملات خود استفاده کنید.

بررسی سایت سوم:

در زبان اصیل فارسی از حرف "ط"در کلمات استفاده نمی‌شد اما بعد از آن بنا به دلایلی زبان عربی و فارسی با هم ترکیب شدند و کلمات و حروف عربی وارد زبان فارسی شدند و امروزه کاملا برای عموم مردم تمام کلمات عربی نیز جا افتاده است . به همین دلیل برخی از افراد از کلمه باطری به جای باتری استفاده می‌کنند. امیدوارم این مطلب مفید واقع شده باشد و به جواب سوالتون رسیده باشید.

جواب داده شده در سارینا عمادی
537 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


3

سلام هردو استفاده می شود. اما لغتی که فارسی نیستند واز زبان دیگری وارد فارسی می شوند معمولا با (ط) نوشته می شوند و باطری از انگلیسی وارد فارسی شده باید با (ط) نوشته شود.

جواب داده شده در s gpr
56 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


1

نظر منم همینه باطری درسته از قدیم هم میگفتن باطری با ط هست.

جواب داده شده در سامان توکلی
11 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک