جستجو در بخش : سوال جواب منابع اسلامی لغت نامه ها قوانین و مصوبات
×

فرم ورود

ورود با گوگل ورود با گوگل ورود با تلگرام ورود با تلگرام
رمز عبور را فراموش کرده ام عضو نیستم، می خواهم عضو شوم
×

×

آدرس بخش انتخاب شده


جهت کپی کردن میتوانید از دکمه های Ctrl + C استفاده کنید
رویداد ها - امتیازات
در حال بارگذاری
×

رویداد ها - امتیازات

برای بررسی عملکرد فعالیت و امتیازات خود باید در وب سایت وارد باشید. در صورت عضویت از بخش بالای صفحه وارد شوید، در غیر این صورت از دکمه پایین، مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید.


×
×
با حمایت نقدی خود در افزایش سطح کیفی خدمات لام تا کام سهیم باشید.
×

دلیل درخواست بستن پست

کلیه پست هایی که جنبه تبلیغاتی داشته، محتوای اسپم و بی مفهوم در این دسته قرار میگیرند. همچنین پست هایی که به منظور گرفتن بک لینک درج می شوند شامل این مورد هستند.
حاوی مفاهیم غیر اخلاقی، سیاسی و یا توهین آمیز. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی نیاز به بررسی و یا حذف شدن دارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی با عدم جزئیات کافی و مورد نیاز. کلیه پست هایی که منظور نویسنده به وضوح مشخص نیست و نیازمند توضیحات و جزئیات بیشتر می باشند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی بی ربط با موضوعیت سرفصل کلی. کلیه پست هایی که از منظر مفهوم و مضمون ارتباطی با عنوان اصلی سوال ندارند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی دلخواه و بر پایه سلیقه. کلیه پست هایی که یک پاسخ مشخص ندارند و متوانند چندین پاسخ متفاوت و صحیح داشته باشند که کاملا مبتنی بر نظر شخصی افراد هستند در این دسته قرار می گیرند.
محتوایی در حوزه خیلی وسیع. کلیه پست هایی که از نظر محتوایی در یک حوزه ی وسیعی قرار دارند و مشخصا به یک موضوع خاصی اشاره ندارند که پاسخدهی به آن ها مستلزم تشریح مفاهیمی کلی می باشند در این دسته قرار می گیرند.
قبلا در لام تا کام مطرح شده. پست هایی که دقیقا با همین محتوا و مضمون قبلا در وب سایت لام تا کام درج شده اند، با ذکر آدرس منبع تکراری با پست حال حاضر شامل این دسته هستند. تکراری است با:
به سایر دلایل، نیازمند به بررسی توسط مدیر. به هر دلیل غیری که پست را نیازمند بررسی توسط مدیر کرده، با ذکر دلیل، در این دسته قرار میگیرد.
ارسال رای بستن

واژه «جایگذاری» صحیح است یا «جایگزاری» ؟


2
0
8265

موردی که همیشه یک ابهامی برای من ایجاد میکند حین تایپ کردم، همین واژه ی «جایگزاری» یا «جایگذاری» است.

در واژه ی «خبرگزاری» از حرف «ز» استفاده می شود و میدانم که صحیح است. ولی در واژه «جایگزاری» ظاهرا باید از «ذ» استفاده شود. هرچند ریشه هر دوی آنها «گذاشتن» است ولی فکر میکنم که در واژگان «جایگزاری» و «خبرگزاری» از یک «ز» استفاده نمی شود.

از نظر رساندن مفهوم، هم جایگزاری و هم جایگذاری فکر میکنم قابل فهم است ولی از نظر املایی من در رسانه ها و روزنامه ها هر دو حالت آن را دیده ام و الان میخوام بدونم که از نظر املایی کدومش درسته؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.

علمی ادبیات واژگان
سوال شده در سعید غلامی
828 امتیاز


الان كه سوالتون رو خوندم خودمم شك كردم راستش ولي گمونم جايگذاري درست باشه و فكر ميكنم از نظر ريشه يابي با خبرگزاري فرق ميكنه. ــ سروش قادری نسب در 3 سال قبل
1
سلام گزار از ریشه گزاردن هست و به معنی به جا آردن و یا ادا کردن است مانند نمازگزار، اما گذار همانطور که گفتید از ریشه گذاشتن است و به معنی چیزی را در جایی قرار دادن مانند بنیانگذار از نظر من جایگذاری هم به این شکل درست است چرا که معنی کلمه اینطور به نظر می‌رسد که از ریشه گذاشتن باشد تا گزاردن ــ سارینا عمادی در 3 سال قبل

500 کاراکتر باقی مانده

1 جواب

0

این قسم سوالات املایی به نوعی غلط انداز و چالش برانگیز هستند. مخصوصا واژگانی که چالششون بر روی حروف «ز»، «ذ»، «س» و «ص» هستند.

چرا که برای خودم هم این سوال تا به الان هیچ موقع ایجاد نشده و همیشه به راحتی واژه «جایگذاری» را می نوشتم ولی الان با خواندن این سوال برای دقایقی ذهنم دچار چالش شد.

افعال مشابه به هم در زبان فارسی

خب ببینید واژه جایگزاری غلط هستش. همانطور که خانم عمادی در پیام های زیر سوال شما فرموندن، ما 2 جور فعل شبیه به هم داریم:

  1. گذاشتن
  2. گزاردن

و فکر میکنم همین موضوع هستش که برای شما و اغلب افرادی مثل شما (حتی برای دقایقی برای خود من) شبهه ایجاد میکنه. واژه «خبرگزاری» به فعل «گزاردن» اشاره میکنه و با «ز» نوشته میشه. ولی در واژه «جایگذاری»، در واقع به فعل «گذاشتن» اشاره میشه پس با «ذ» نوشته میشه.

و به عنوان جمع بندی، واژه «جایگذاری» صحیح و واژه «جایگزاری» غلط می باشند.

جواب داده شده در محدثه حامدی نسب
1247 امتیاز

500 کاراکتر باقی مانده


جواب شما
     
.....
×

×

جعبه لام تا کام


وب سایت لام تا کام جهت نمایش استاندارد و کاربردی در تمامی نمایشگر ها بهینه شده است.

تبلیغات توضیحی


اقتصاد رفتاری بررسی روشهای تاثیرگذار بر رفتار کاربران
مردم همیشه به دنبال چیزهایی هستند که نمیتونن اونارو داشته باشن، و با به سادگی نمیتونن اون رو به دست بیارن.

تبلیغات تصویری


محک